giannis-antetokounmpo
Γιάννης Αντετοκούνμπο | (AP Photo/Marta Lavandier, File)

Οι Μιλγουόκι Μπακς μπορεί να μην ενθουσίασαν με την απόδοσή τους αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εκεί για να οδηγήσει τα «Ελάφια» στην έκτη συνεχόμενη νίκη τους. «Θύμα» αυτή τη φορά οι ανταγωνιστικοί Ορλάντο Ματζικ τους οποίους κέρδισαν με 118 – 114. Στο 21-7 ανέβηκε το Μιλγουόκι (16-2 εντός και 5-5 εκτός έδρας), με τον Greek Freak να είναι ξανά ο κορυφαίος παίκτης του. Στο 16-11 έπεσε το Ορλάντο (11-3 εντός και 5-8 εκτός έδρας) που με το πάθος των παικτών του έστειλε μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση και «φώναξε» πως δεν είναι εύκολος αντίπαλος.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν αυτός που για έναν ακόμα αγώνα, πήρε από το χεράκι τους Μπακς και τους οδήγησε στη νίκη. Ξεκίνησε εντυπωσιακά, ήταν πληθωρικός και έκανε άνω κάτω την άμυνα των Μάτζικ. Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε με την ίδια ένταση και κυρίως δημιούργησε πολλούς χώρους στους συμπαίκτες του για να σκοράρουν. Ο Greek Freak, αν και δεν εντυπωσίασε, πέτυχε 37 πόντους με 11/22 δίποντα και 15/19 βολές. Είχε 10 ριμπάουντ, έξι ασίστ και δυο μπλοκ, ενώ υπέπεσε σε πέντε λάθη και τέσσερα φάουλ, στα 37 λεπτά που βρέθηκε μέσα στο παρκέ.

Πλέον οι Μπακς φεύγουν από το Μιλγουόκι και πάνε στη Νέα Υόρκη για δυο αγώνες με τους Νικς. Ο πρώτος θα γίνει το απόγευμα του Σαββάτου (23/12) στις 19:30 (ώρα Ελλάδος) και ο δεύτερος τα Χριστούγεννα στις 19:00 (επίσης, ώρα Ελλάδος).

Τα δωδεκάλεπτα: 28-31, 59-56, 91-82, 118-114