Αθλητισμός
LIVE: ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το αναλυτικό πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών στο Τόκιο

Εναρξη των 32ων Ολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο, στους οποίους συμμετέχουν 83 Ελληνες αθλητές - Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τις ώρες

Πηγή: Associated Press
Πηγή: Associated Press

Ξεκίνησαν οι 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες με τους Ελληνες αθλητές να είναι έτοιμοι να ξεπεράσουν όλα τα προβλήματα που δημιούργησε η πανδημία του κορονοϊού και να φτάσουν σε διακρίσεις στο Τόκιο. Συνολικά 83 αθλητές θα εκπροσωπήσουν την χώρα μας στην μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού, με αρκετούς από αυτούς να έχουν υψηλές βλέψεις, με κλεφτές ματιές ακόμα και σε μετάλλιο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα, οι ημερομηνίες και οι ώρες που θα αγωνιστούν οι Ελληνες αθλητές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο:

Στίβος

Ραφαέλα Σπανουδάκη (100μ.-200μ.)

  • Παρασκευή 30/7 (100μ. 05:40-06:28 Προκριματικός)
  • Αν προκριθεί: Σάββατο 31/7 (100μ. 13:15 Ημιτελικά και 15:50 Τελικός)

  • Δευτέρα 2/8 (200μ. 04:30-05:18 Προκριματικός), Αν προκριθεί: (13:25-13:39 Ημιτελικά)
  • Τρίτη 3/8 (200μ. 15:50 Τελικός)


Βούλα Παπαχρήστου (Τριπλούν)

  • Παρασκευή 30/7 (13:05 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Κυριακή 1/8 (14:20 Τελικός)


Κωνσταντίνος Φιλιππίδης, Εμμανουήλ Καραλής (Άλμα επί κοντώ)

  • Σάββατο 31/7 (03:40 Προκριματικά)
  • Αν προκριθούν: Τρίτη 3/8 (13:20 Τελικός)


Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (Δισκοβολία)

  • Σάββατο 31/7 (04:55 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Δευτέρα 2/8 (14:00 Τελικός)


Ελισάβετ Πεσιρίδου (110μ. με εμπόδια)

  • Σάββατο 31/7 (04:45-05:17 Προκριματικός)
  • Αν προκριθεί: (13:45-14:01 Ημιτελικά)
  • Δευτέρα 2/8 (05:50 Τελικός)


Μίλτος Τεντόγλου (Άλμα εις μήκος)

  • Σάββατο 31/7 (13:10 Προκριματικός)
  • Αν προκριθεί: Δευτέρα 2/8 (04:20 Τελικός)


Σταματία Σκαρβέλη (Σφυροβολία)

  • Κυριακή 1/8 (3:10-4:30 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Πέμπτη 5/8 (14:35 Τελικός)


Μιχαήλ Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης (Σφυροβολία)

  • Δευτέρα 2/8 (03:0004:30 Προκριματικά)
  • Αν προκριθούν: Τετάρτη 4/8 (15:15 Τελικός)


Ελένη-Κλαούντια Πόλακ, Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου (Άλμα επί κοντώ)

  • Δευτέρα 2/8 (13:20 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Πέμπτη 5/8 (13:20 Τελικός)


Κωνσταντίνος Δουβαλίδης (110μ. με εμπόδια)

  • Τρίτη 3/8 (13:10-13:42 Προκριματικός)
  • Αν προκριθεί: Τετάρτη 4/8 (05:00-5:16 Ημιτελικά)
  • Πέμπτη 5/8 (05:55 Τελικός)


Ειρήνη Βασιλείου (400μ.)

  • Τρίτη 3/8 (03:45 Προκριματικός)
  • Αν προκριθεί: Τετάρτη 4/8 (13:30-13:46 Ημιτελικά)
  • Παρασκευή 6/8 (15:35 Τελικός)


Δημήτρης Τσιάμης (Τριπλούν)

  • Τρίτη 3/8 (03:00 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Πέμπτη 5/8 (05:00 Τελικός)


Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (50χλμ. Βάδην)

  • Πέμπτη 5/8 (23:30 Τελικός)


Αντιγόνη Ντριμπσιώτη, Κυριακή Φιλτισάκου, Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ. Βάδην)

  • Παρασκευή 6/8 (10:30 Τελικός)

Τοξοβολία

Ευαγγελία Ψάρρα (Ατομικό)

  • Παρασκευή 23/7 (03:00-05:00 Προκριματικός)
  • Αν προκριθεί: Τρίτη 27/7 έως Παρασκευή 30/7 συνεχίζονται οι αγώνες

Κωπηλασία

Στέφανος Ντούσκος (Σκιφ Ανδρών)

  • Παρασκευή 23/7 (02:30-03:20 Προκριματικά)
  • Σάββατο 24/7 (03:00-03:20 Ρεπεσάζ)
  • Δευτέρα 26/4 (03:40-04:10 Προημιτελικά)
  • Τρίτη 27/4 (03:30-03:40) και Τετάρτη 28/4 (05:18-05:28 Ημιτελικά)
  • Πέμπτη 29/4 (05:57) και Παρασκευή 30/4 (3:45 Τελικοί)


Αννέτα Κυρίδου (Κωπηλασία - Σκιφ Γυναικών)

  • Παρασκευή 23/7 (03:30-04:20 Προκριματικά)
  • Σάββατο 24/7 (2:30-2:50 Ρεπεσάζ)
  • Δευτέρα 26/4 (3:00-3:30 Προημιτελικά)
  • Τρίτη 27/4 (2:50-3:00) και Τετάρτη 28/4 (4:58-5:08 Ημιτελικά)
  • Πέμπτη 29/4 (2:42) και Παρασκευή 30/4 (3:09 Τελικοί)


Χριστίνα Μπούρμπου-Μαρία Κυρίδου (Κωπηλασία - Δίκωπος)

  • Σάββατο 24/7 (03:50-04:10 Προκριματικά)
  • Κυριακή 25/7 (03:50 Ρεπεσάζ)
  • Τρίτη 27/4 (04:58-05:08 Ημιτελικά)
  • Πέμπτη 29/7 (03:30-04:50 Τελικός)

Ενόργανη γυμναστική

Λευτέρης Πετρούνιας (Κρίκοι)

  • Σάββατο 24/7 (10:35-11:00 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Δευτέρα 2/8 (11:00 Τελικός)

Ποδηλασία δρόμου

Πολυχρόνης Τζωρτζάκης

  • Σάββατο 24/7 (05:00 Τελικός)

Τένις

Στέφανος Τσιτσιπάς

  • Σάββατο 24/7 και Κυριακή 25/7 «64»
  • Δευτέρα 26/7 και Τρίτη 27/7 «32»
  • Τετάρτη 28/7 «16»
  • Πέμπτη 29/7 Προημιτελικά
  • Παρασκευή 30/7 Ημιτελικά
  • Σάββατο 31/7 06:00 Μικρός Τελικός
  • Κυριακή 1/8 06:00 Τελικός


Μαρία Σάκκαρη

  • Σάββατο 24/7 και Κυριακή 25/7 «64»
  • Δευτέρα 26/7 «32», Τρίτη 27/7 «16»
  • Τετάρτη 28/7 Προημιτελικά
  • Πέμπτη 29/7 Ημιτελικά
  • Σάββατο 31/7 Τελικός


Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη (διπλό)

  • Τετάρτη 28/7 «16»
  • Πέμπτη 29/7 Προημιτελικά
  • Παρασκευή 30/7 Ημιτελικά
  • Σάββατο 31/7 Μικρός Τελικός
  • Κυριακή 1/8 Τελικός

Τάεκβοντο

Φανή Τζέλη (-57κ.):

  • Κυριακή 25/7 (04:56 Φάση των 16, 08:00-09:30 Προημιτελικά, 10:00-10:30 Ημιτελικά, 13:00-13:30 Ρεπεσάζ, 14:30-15:00 Μικροί τελικοί, 15:30 Τελικός)

Σκοποβολή

Νίκος Μαυρομμάτης (σκιτ)

  • Κυριακή 25/7 (03:30-4:00) Προκριματικά
  • Αν προκριθεί: Δευτέρα 26/7 (09:50 Τελικός)


Άννα Κορακάκη (10μ. αεροβόλο πιστόλι - 25μ. πιστόλι)

  • 10μ. αεροβόλο πιστόλι: Κυριακή 25/7 (03:00 Προκριματικά Αν προκριθεί: 05:15 Τελικός)

  • 25μ. πιστόλι: Πέμπτη 29/7 (03:00 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Παρασκευή 30/7 (08:50 Τελικός)

Ιστιοπλοΐα

Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X)

  • Κυριακή 25/7 (06:05 Race 1, 2, 3)
  • Δευτέρα 26/7 (09:05 Race 4, 5, 6)
  • Τετάρτη 28/7 (06:05 Race 7, 8, 9)
  • Πέμπτη 29/7 (09:10 Race 10, 11, 12)
  • Σάββατο 31/7 (09:33 Αγώνας Μεταλλίου)


Γιάννης Μιτάκης (Finn)

  • Τρίτη 27/7 (07:05 Race 1, 2)
  • Τετάρτη 28/7 (06:05 Race 3-4)
  • Πέμπτη 29/7 (08:35 Race 5-6)
  • Σάββατο 31/7 (06:05 Race 7-8)
  • Κυριακή 1/8 (09:05 Race 9-10)
  • Τρίτη (08:33 Αγώνας μεταλλίου)


Παύλος Καγιαλής, Παναγιώτης Μάντης (Ιστιοπλοΐα - 470)

  • Τετάρτη 28/7 (06:05 Race 1, 2)
  • Πέμπτη 29/7 (09:05 Race 3-4)
  • Παρασκευή 30/7 (06:05 Race 5-6)
  • Κυριακή 01/8 (06:15 Race 7-8)
  • Δευτέρα 2/8 (08:35 Race 9-10)
  • Τετάρτη (08:33 Αγώνας μεταλλίου)


Κατερίνα Δίβαρη (Ιστιοπλοΐα - RS:X)

  • Κυριακή 25/7 (09:05 Race 1,2,3)
  • Δευτέρα 26/7 (06:05 Race 4,5,6)
  • Τετάρτη 28/7 (06:15 Race 7,8,9)
  • Πέμπτη 29/7 (07:05 Race 10,11,12)
  • Σάββατο 31/7 (08:33 Αγώνας μεταλλίου)


Βασιλεία Καραχάλιου (Laser Radial)

  • Κυριακή 25/7 (06:05 Race 1,2)
  • Δευτέρα 26/7 (08:35 Race 3,4)
  • Τρίτη 27/7 (06:05 Race 5,6)
  • Πέμπτη 29/7 (06:15 Race 7, 8)
  • Παρασκευή 30/7 (06:05 Race 9,10)
  • Κυριακή 01/8 (09:33 Αγώνας μεταλλίου)


Αιμιλία Τσουλφά-Αριάδνη Σπανάκη (Ιστιοπλοΐα - 470)

  • Τετάρτη 28/7 (08:50 Race 1,2)
  • Πέμπτη 29/7 (06:05 Race 3,4)
  • Παρασκευή 30/7 (06:15 Race 5,6)
  • Κυριακή 1/8 (06:05 Race 7,8)
  • Δευτέρα 2/8 (06:05 Race 9,10)
  • Τετάρτη 4/8 (09:33 Αγώνας μεταλλίου)

Ξιφασκία

Δώρα Γκουντούρα (σπάθη)

  • Δευτέρα 26/7 (03:00 «64», «32», «16», Προημιτελικά, 13:50 Ημιτελικά, 14:45 Τελικός)

Κολύμβηση

Απόστολος Χρήστου (100μ. Ύπτιο - 100μ. Ελεύθερο)

  • 100μ. ελεύθερο Τρίτη 27/7 (13:02-13:23 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Τετάρτη 28/7 (04:30-04:35 Ημιτελικά)
  • Αν προκριθεί: Πέμπτη 29/7 (05:37 Τελικός)

  • 100μ. ύπτιο: Κυριακή 25/7 (14:10-14:31 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Δευτέρα 26/7 (05:31-05:37 ημιτελικά)
  • Αν προκριθεί: Τρίτη 27/7 (04:59 τελικός)


Δημήτρης Μάρκος (800μ. Ελεύθερο, 200μ. Ελεύθερο)

  • 200μ. Ελεύθερο: Κυριακή 25/7 (13:22-13:52 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Δευτέρα 26/7 (04:37-04:43 Ημιτελικά)
  • Αν προκριθεί: Τρίτη 27/7 (04:43 Τελικός)

  • 800μ. ελεύθερο: Τρίτη 27/7 (14:37-15:27 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Πέμπτη 29/7 (04:30 Τελικός)


Κωνσταντίνος Εγκλεζάκης (800μ. Ελεύθερο)

  • Τρίτη 27/7 (14:37-15:27 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Πέμπτη 29/7 (04:30 Τελικός)


Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. Ελεύθερο)

  • Παρασκευή 30/7 (13:02-13:22 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Σάββατο 31/7 (05:11-05:16 Ημιτελικά)
  • Αν προκριθεί: Κυριακή 1/8 (04:30 Τελικός)


Απόστολος Παπαστάμος (200μ. Και 400μ. Μικτής ατομικής)

  • 200μ. μικτή ατομική: Τετάρτη 28/7 (14:15-14:30 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Πέμπτη 29/7 (06:08-06:14 Ημιτελικά)
  • Αν προκριθεί: Παρασκευή 30/7 (05:16 Τελικός)

  • 400μ. Μικτής ατομικής: Σάββατο 24/7 (13:02 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Κυριακή 25/7 (04:30 Τελικός)


Ανδρέας Βαζαίος (200μ. Μικτής ατομικής)

  • Τετάρτη 28/7 (14:15-14:30 Προκριματικά)
  • Αν προκριθεί: Πέμπτη 29/7 (06:08-06:14 Ημιτελικά)
  • Αν προκριθεί: Παρασκευή 30/7 (05:16 Τελικός)


Απόστολος Χρήστου, Κριστιάν Γκολομέεφ, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης (4Χ100μ. Ελεύθερο)

  • Κυριακή 25/7 (14:30 προκριματικά)
  • Δευτέρα 26/7 (06:05 τελικός)


Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Βαγγέλης Μακυργιάννης, Κωνσταντίνος Μερετσόλιας (4Χ100μ. μικτή)

  • Παρασκευή 30/7 (15:05 προκριματικά)
  • Κυριακή 01/08 (05:36 τελικός)


Άννα Ντουντουνάκη (100μ. Πεταλούδα)

  • Σάββατο 24/7 (13:28-13:43 Προκριματικά)
  • Κυριακή 25/7 (04:40-04:46 Ημιτελικά)
  • Δευτέρα 26/7 (04:30 Τελικός)


Απόστολος Χρήστου, Κωνσταντίνος Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου (4Χ100μ. μικτή mixed)

  • Πέμπτη 29/7 (14:17-14:22 προκριματικά)
  • Σάββατο 31/7 (05:43 τελικός)

Πινγκ-Πονγκ

Παναγιώτης Γκιώνης

  • Τετάρτη 28/7 (05:00, 10:00, 14:00)
  • Αν προκριθεί: Παρασκευή 30/7 (14:00 Μικρός τελικός), (15:00 Τελικός)

Ορεινή ποδηλασία

Περικλής Ηλίας

  • Δευτέρα 27/7 (09:00 Τελικός)

Τζούντο

Αλέξης Ντανατσίδης (-81κ.)

  • Τρίτη 27/7 (5:00-8:30 Προκριματικά και 11:00-13:40 Τελικός)


Ελισάβετ Τελτσίδου (Τζούντο -70κ.)

  • Τετάρτη 28/7 (5:00-8:30 Προκριματικά και 11:00-13:40 Τελικός)

Άρση Βαρών

Θοδωρής Ιακωβίδης ( -96κ.)

  • Σάββατο 31/7 (05:50 ή 13:50 Τελικός)

Συγχρονισμένη κολύμβηση

Ευαγγελία Παπάζογλου-Ευαγγελία Πλατανιώτη (Ντουέτο)

  • Δευτέρα 2/8 (13:30 ελεύθερο πρόγραμμα)
  • Τρίτη 3/8 (13:30 τεχνικό πρόγραμμα)
  • Αν προκριθούν: Τετάρτη 4/8 (13:30 τελικός)


Μαρία Αλζιγκούζη - Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου (αναπλ. Δανάη Καριώρη) (Ομαδικό)

  • Παρασκευή 6/8 (13:30 τεχνικό πρόγραμμα)
  • Σάββατο 7/8 (13:30 τελικός)

Ποδηλασία πίστας

Χρήστος Βολικάκης

  • Πέμπτη 5/8 (4 διαφορετικοί αγώνες που θα κρίνουν τον νικητή: 09:30, 10:27, 11:07, 11:55)

Open water

Θανάσης Κυνηγάκης (10χλμ.)

  • Πέμπτη 5/8 (00:30)

Πάλη

Γιώργος Πιλίδης (-65κ.)

  • Παρασκευή 6/8 πρωί «16» και Προημιτελικά, Παρασκευή 6/8 απόγευμα Ημιτελικά
  • Σάββατο 7/8 απόγευμα Ρεπεσάζ και Τελικός


Μαρία Πρεβολαράκη (-53κ.)

  • Πέμπτη 5/8 πρωί «16» και Προημιτελικά, Πέμπτη 5/8 απόγευμα Ημιτελικά, Παρασκευή 6/8 πρωί Ρεπεσάζ, Παρασκευή 6/8 απόγευμα Τελικός

Πόλο

Εθνική Ανδρών: Μανώλης Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος - Κανακάκης, Κωνσταντίνος Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γαλανίδης

  • Κυριακή 25/7 5:30 Ουγγαρία-Ελλάδα
  • Τρίτη 27/7 9:30 Ιταλία-Ελλάδα
  • Πέμπτη 29/7 12:20 Ελλάδα-Ιαπωνία
  • Σάββατο 31/7 13:50 Νότια Αφρική-Ελλάδα
  • Δευτέρα 2/8 5:30 Ελλάδα-ΗΠΑ
  • Τετάρτη 4/8 Προημιτελικά
  • Παρασκευή 6/8 Ημιτελικά
  • Κυριακή 8/8 Μικρός και Μεγάλος Τελικός

Google NewsΑκολουθήστε το reader.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

TAGS
#Ολυμπιακοί Αγώνες #Τόκιο #πρόγραμμα #Ελλάδα