Αθλητισμός
LIVE: ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα για την Τρίτη 27 Ιουλίου – Οι ελληνικές συμμετοχές

Οι Ελληνες αθλητές και αθλήτριες που συμμετέχουν την Τρίτη (27/07) στους Ολυμπιακούς Αγώνες - Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις της ΕΡΤ

(Πηγή: eurokinissi)
(Πηγή: eurokinissi)

Γεμάτο Ελλάδα θα είναι το πρόγραμμα και της 5ης ημέρας των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Tην Τρίτη, 27 Ιουλίου, θα αγωνιστούν οκτώ Έλληνες κι Ελληνίδες αθλήτριες σε ατομικά αγωνίσματα, αλλά και την Εθνική πόλο στον αγώνα της με την Ιταλία για τη 2η αγωνιστική του Ολυμπιακού τουρνουά υδατοσφαίρισης.

Ξεχωρίζουν βεβαίως η «μάχη» της Βασιλικής Καραχάλιου για ένα μετάλλιο στα Laser Radial Γυναικών της ιστιοπλοΐας, αλλά και οι αγώνες του Στέφανου Τσιτσιπά και της Μαρίας Σάκκαρη στον 2ο και 3ο γύρου του μονού ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης θα προσπαθήσει να προκριθεί για πρώτη φορά από τον 3ο γύρου του τουρνουά πινγκ πονγκ, ενώ μπαίνουν στους Αγώνες και οι Αλέξης Ντανατσίδης (τζούντο), Ιωάννης Μιτάκης (ιστιοπλοΐα- Finn Ανδρών) και Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης (κολύμβηση, 800μ. ελεύθερο ανδρών). Στην τελευταία κατηγορία θα λάβει μέρος στις προκριματικές σειρές και ο Δημήτρης Μάρκος.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 5ης ΗΜΕΡΑΣ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
800μ. ελεύθερο ανδρών - Προκριματικές σειρές

  • Δεύτερη σειρά (14:21): Δημήτρης Μάρκος
  • Τρίτη σειρά (14:31): Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης


ΤΕΝΙΣ

  • Δεύτερος γύρος μονό ανδρών (05:00): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Φράνσις Τιαφόε (ΗΠΑ)
  • Τρίτος γύρος μονό γυναικών (η ώρα του αγώνα θα ανακοινωθεί εντός της ημέρας): Μαρία Σάκκαρη εναντίον της Αλίνα Σβιτόλινα (Ουκρανία)


ΠΟΛΟ

  • Αγώνας A’ ομίλου (09:30): Ιταλία - Ελλάδα


ΤΖΟΥΝΤΟ

05:00-09:30

  • Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προκριματικός γύρος: Αλέξης Ντανατσίδης εναντίον Αντουάν Βαλουά-Φορτιέ (Καναδάς)
  • Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προημιτελικοί - Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

11:00 - 13:50

  • Κατηγορία -81κ. ανδρών: Ρεπεσάζ - Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)
  • Κατηγορία -81κ. ανδρών: Ημιτελικοί - Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)
  • Κατηγορία -81κ. ανδρών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο - Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)
  • Κατηγορία -81κ. ανδρών: Τελικός - Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)


ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

  • Μονό ανδρών: Τρίτος γύρος (04:00): Παναγιώτης Γκιώνης εναντίον του Γιούνγκσικ Ζέονγκ (Ν. Κορέα)
  • Μονό ανδρών: Γύρος των 16 (10:30-15:30) - Παναγιώτης Γκιώνης (εφόσον προκριθεί)


ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

  • Laser Radial Γυναικών - Ιστιοδρομίες 5-6 (06:05): Βασιλεία Καραχάλιου - ιστιοδρομία 5
  • Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (07:05): Ιωάννης Μιτάκης - ιστιοδρομία 1

Google NewsΑκολουθήστε το reader.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

TAGS
#Ολυμπιακοί Αγώνες #πρόγραμμα #Τόκιο #Στέφανος Τσιτσιπάς #Μαρία Σάκκαρη #πόλο