Αθλητισμός
LIVE: ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα για τη Δευτέρα 2 Αυγούστου - Οι ελληνικές συμμετοχές

Σε στίβο, ενόργανη γυμναστική, πόλο, συγχρονισμένη κολύμβηση και ιστιοπλοΐα επικεντρώνεται το ελληνικό ενδιαφέρον στο πρόγραμμα της 11ης ημέρας

Ο Λευτέρης Πετρούνιας (Πηγή: Associated Press)
Ο Λευτέρης Πετρούνιας (Πηγή: Associated Press)

Σε στίβο, ενόργανη γυμναστική, πόλο, συγχρονισμένη κολύμβηση και ιστιοπλοΐα επικεντρώνεται το ελληνικό ενδιαφέρον στο πρόγραμμα της 11ης ημέρας των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, την Δευτέρα 2 Αυγούστου. Η Ελλάδα διεκδικεί δύο μετάλλια, με τον Λευτέρη Πετρούνια στον τελικό των κρίκων και τον Μίλτο Τεντόγλου στο μήκος ανδρών.

Διαβάστε ακόμη: Ευαγγελία Πλατανιώτη: Μετά το αρνητικό τεστ κορονοϊού θα λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Στο στίβο εκτός από τον Τεντόγλου αγωνίζονται ο Αναστάσης Φραντζεσκάκης στον προκριματικό της σφυροβολίας ανδρών, η Ραφαέλ Σπανουδάκη στα 200μ. γυναικών και οι Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου και Ελένη Πόλακ στον προκριματικό του επί κοντώ γυναικών.

Επίσης η εθνική ομάδα πόλο θα αγωνιστεί κόντρα στις ΗΠΑ με σκοπό τη νίκη που θα τη φέρει στην πρώτη θέση του ομίλου της ενώ στην ιστιοπλοΐα συνεχίζουν τους αγώνες τους οι Μάντης/Καγιαλής και Τσουλφά/Σπανάκη στα 470 ανδρών και γυναικών αντίστοιχα. Στην συγχρονισμένη κολύμβηση θα ξεκινήσει το προκριματικό στο ντουέτο ελεύθερου προγράμματος η Ευαγγελία Πλατανιώτη και η Ευαγγελία Παπάζογλου.

Οι ελληνικές συμμετοχές

Στίβος

  • Σφυροβολία ανδρών/προκριματικός (03:00): Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης
  • Μήκος ανδρών: Τελικός (04:20): Μίλτος Τεντόγλου
  • 200μ. γυναικών: Προκριματικός γύρος (04:30-05:18): Ραφαέλα Σπανουδάκη
  • Επί κοντώ γυναικών: Προκριματικός γύρος (13:20)- Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου, Ελένη Πόλακ
  • 200μ. γυναικών: Ημιτελικοί (13:25-13:39): Ραφαέλα Σπανουδάκη (εφόσον προκριθεί)

Ενόργανη γυμναστική

  • Τελικός κρίκων ανδρών (09:00): Λευτέρης Πετρούνιας

Πόλο

  • Αγώνας A’ ομίλου (05:30): Ελλάδα - ΗΠΑ

Συγχρονισμένη κολύμβηση

  • Ντουέτο ελεύθερο πρόγραμμα/προκριματικός (13:30): Ευαγγελία Πλατανιώτη ή Μαρία-Ελλη Αλζιγκούζη-Κομηνέα, Εβελίνα Παπάζογλου

Ιστιοπλοΐα

  • 470 ανδρών: Ιστιοδρομίες 9-10 (08:35): Παναγιώτης Μάντης - Παύλος Καγιαλής
  • 470 γυναικών: Ιστιοδρομίες 9-10 (06:05): Αιμιλία Τσουλφά - Αριάδνη Σπανάκη

Google NewsΑκολουθήστε το reader.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

TAGS
#Λευτέρης Πετρούνιας #Μίλτος Τεντόγλου #Ολυμπιακοί Αγώνες #Τόκιο #πρόγραμμα #ιστιοπλοΐα #ενόργανη γυμναστική #πόλο #Στίβος #Ελλάδα