Αθλητισμός
LIVE: ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ

Με ήττα προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός

pao-650Ο Παναθηναϊκός παραλίγο να πάθει... έμφραγμα στα δύο τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, καθώς ενώ οι παίκτες του περίμεναν το σφύριγμα της λήξης με το σκορ να είναι 0-0, ο ΠΑΣ Γιάννινα όχι μόνο σκόραρε αλλά στο επόμενο λεπτό έχασε ευκαιρία για το 0-2 και την πρόκριση.Αυτή όμως πήγε στους «πράσινους», που είχαν επικρατήσει στους «Ζωσιμάδες» με 2-1 και πέρασαν χάρις παραπάνω στο εκτός έδρας γκολ του πρώτου αγώνα. Το παιχνίδι διεξήχθη στο άδειο λόγω της τιμωρίας των γηπεδούχων «Απ. Νικολαΐδης». Ο Παναθηναϊκός ήταν μέτριος στο μεγαλύτερο διάστημα, με το πρόβλημα να εντοπίζεται στη μεσαία γραμμή του καθώς οι χαφ δεν μπορούσαν να οργανώσουν παιχνίδι, αλλά και από την άλλη πλευρά ο ΠΑΣ ήταν ακίνδυνος επιθετικά. Στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» έχασαν ευκαιρία με τον Καλτσά στο 10΄, καθώς ο Έλληνας επιθετικός δεν τελείωσε σωστά τη φάση απέναντι στον Βελλίδη, ενώ στο 14΄ «απάντησε» ο Μιχαήλ με κεφαλιά που απομάκρυνε σωτήρια ο Ζέκα και στο 32΄ το σουτ του Αμπέντ έξω από την περιοχή έφυγε μόλις άουτ. Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε κατά τι και απείλησε στο 52΄, με τον Βελλίδη να κάνει μεγάλη απόκρουση σε νέο σουτ του Αμπέντ, ενώ στο 63΄ το βολέ του Μπεργκ βρήκε σε σώμα αντίπαλου και στη συνέχεια ο διεθνής τερματοφύλακας έκανε νέο... θαύμα στην προσπάθεια του Ζέκα. Το παιχνίδι όδευε σε ένα... μεγαλοπρεπές 0-0, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φερφελής με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, που ένα λεπτό ύστερα έφτασαν κοντά στο ποδοσφαιρικό θαύμα, αλλά η κεφαλιά του Σκόνδρα από το φάουλ του Ακόστα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Google NewsΑκολουθήστε το reader.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.