Αθλητισμός
LIVE: ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ

Κύπελλο Ελλάδας: Στα ημιτελικά με νίκη και στο Καυτατζόγλειο (0-1) η ΑΕΚ

aek-650Με παρακαταθήκη το ευρύ 4-1 από την πρώτη αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ έπαιξε άνετα απόψε στο «Καυτατζόγλειο», νίκησε για δεύτερη φορά τον Ηρακλή, με 1-0, και μετά τον Ολυμπιακό έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ πλέον μετρά «9 στα 9» παιχνίδια εντός του 2016.Οι δύο ομάδες στάθηκαν άτυχες στο ξεκίνημα, καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό ο Σοϊλέδης ένιωσε τράβηγμα στον προσαγωγό και αντικαταστάθηκε από τον Γκάλο, ενώ στο 15΄ αντικαταστάθηκε, επίσης για τράβηγμα, ο Χουάντερσον. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες, με την Ένωση να απειλεί στο 9΄ με το μακρινό μα μόλις άστοχο σουτ του Μάνταλου σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 11΄ το σουτ του Τζεμπούρ είχε την ίδια κατάληξη, ενώ στο 35΄ το σόλο του Ζουκουλίνι κατέληξε σε πλασέ που εξουδετέρωσε ο Περνίς. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 50ό λεπτό: από γύρισμα του Μπουονανότε στον Τζεμπούρ αυτός πέρασε κάθετη πάσα στον Μάνταλο, που πλάσαρε ιδανικά τον τερματοφύλακα του «Γηραιού» για το 0-1.

Google NewsΑκολουθήστε το reader.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.