Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση για 30 λεπτά και παρά την καθίζηση της τελευταίας περιόδου νίκησε την Βαλένθια με 79-88.

Οι «ερυθρόλευκοι» στα τρία πρώτα δεκάλεπτα παρουσίασαν εκπληκτική συνέπεια στο αγωνιστικό πλάνο και στην συγκέντρωσή τους και «έπνιξαν» την ισπανική ομάδα απομακρύνοντας την από τα playoffs.

Στην τελευταία περίοδο χαλάρωσαν υπερβολικά και εμφάνισαν φετινές παθογένειες, χωρίς να το...πληρώσουν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όσο κι αν προσπάθησαν οι Πειραιώτες να βγάλουν μόνοι τους τα μάτια τους, δεν έφτασε ο χρόνος στον αντίπαλο. Στο 71-79 το τρίποντο του Βεζένκοβ έληξε τον συναγερμό.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88