H AEK εγκαινίασε το νέο της κλειστό γήπεδο στα Άνω Λιόσια με νίκη επί της Λάρισας με σκορ 81-69, έχοντας Κολόμ και Γέλοβατς σε πρωταγωνιστικό ρόλο, στην δεύτερη αγωνιστική της Basket League.

Στα υπόλοιπα δύο ματς της ημέρας ο Ιωνικός πανηγύρισε παρά την προσπάθεια του Άρη να επαναλάβει τον άθλο της πρεμιέρας, απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Νίκαιας άντεξε στην πίεση των «κίτρινων», που επέστρεψαν από το -17 του 25ου λεπτού (58-41), και στην παράταση (77-77κ.α.) υπερασπίστηκε την έδρα της με 93-83, για την 2η αγωνιστική.

Δίχως απώλειες συνεχίζει ο Προμηθέας στη Basket League. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 84-77 του ΠΑΟΚ στην Πάτρα, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.