Στο χειρότερό του αμυντικά παιχνίδι, ο Ολυμπιακός μοιραία ηττήθηκε από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη και γνώρισε την τρίτη του ήττα στη φετινή Euroleague μετά το τελικό 84-78. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοβαθμούν πλέον με τους Ρώσους στο 6-3. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και ξέφυγε με +8 (20-12) όμως ο Ολυμπιακός με δικό του σερί 8-0 ισοφάρισε για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο +3 για τους γηπεδούχους (25-22).

Ιδια εικόνα και στο κλείσιμο του ημιχρόνου με τη Ζενίτ να προηγείται με 43-34 στο (17'), όμως ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά κλείνοντας το ημίχρονο στο -6 (49-43) με coast to coast κάρφωμα του ΜακΚισικ για highlights.

Η τρίτη περίοδος θύμισε... κάτι από Ολυμπιακό των προηγούμενων αγώνων και με σκληρή άμυνα κράτησε τους γηπεδούχους σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (9), ο Μπαρτζώκας δεν άλλαξε την 5άδα που ξεκίνησε το β' μέρος και με υπομονή στην επίθεση οι Πειραιώτες μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 58-57, όμως μέχρι εκεί...

Ο Μπάρον με δικούς του πόντους βοήθησε τη Ζενίτ να βρει γρήγορα λύση στο προσπέρασμα του Ολυμπιακού (58-59) και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι (67-59, 33') την ώρα που ο Ολυμπιακός έχανε «πέναλτι» με Σλούκα και Ουόκαπ για να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους (74-66 στο 36'), οι οποίοι κράτησαν ως το φινάλε για το τελικό 84-78.

O Aμερικανός γκαρντ της ρωσικής ομάδας Κόνερ Φράνκαμπ (16π.) στο α΄ μέρος και ο Τζόρνταν Λόιντ (12π.) στην 4η περίοδο είπαν «όχι» σε μια πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Πειραιά. Μπαρόν (14π.) και Κουζμίνσκας (12π.) ήταν επίσης διψήφιοι για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Ο Τόμας Ουόκαπ πέτυχε 12 από τους 17 πόντους του στην 1η περίοδο, ο Μουσταφά Φαλ τέλειωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους συγκομιδή είχε ο Κώστας Σλούκας. Μακριά από τον καλό εαυτό τους έμειναν οι Βεζένκοφ (5π.), ΜακΚίσικ (2π.), Ζαν-Σαρλ (2π.), Πρίντεζης (2π.), Παπανικολάου (1π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78