Μενού
  • Α-
  • Α+

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη... φωτιά στην τέταρτη περίοδο, αλλά με τον Νεμάνια Νέντοβιτς σε μεγάλα κέφια και πάλι έξω από τα 6.25 και τον Γιώργο Παπαγιάννη να κερδίζει τους πάντες στη ρακέτα, οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις ευρωπαϊκές νίκες, μετά από πέντε σερί ήττες στη Euroleague. Το «τριφύλλι» επικράτησε με 70-64 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ, για τη 12η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 3-9 το ρεκόρ του και υποχρεώνοντας τους Ρώσους στην τέταρτη ήττα της.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64.

H διαφορά έφτασε στο 32' (60-50) αλλά ένα 9-0 της Ζενίτ την έφερε στο 60-59 τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα έχοντας πραγματοποιήσει την ολική επαναφορά στο ματς. Και να 'ταν μόνο αυτό; Ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας δύο λεπτά πριν από το τέλος έδωσε προβάδισμα στη Ζενίτ με 61-62 αλλά και παλι ο φοβερός Νέντοβιτς με πολύ δύσκολο τρίποντο απάντησε και έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος (64-62). Κλειδί ωστόσο αποτέλεσε το πανέξυπνο play των «πρασίνων» με 0,9'' για τη ληξη της επίθεσης στα 44'' όπου ο Παπαπέτρου «σέρβιρε» στον Παπαγιάννης και εκείνος απλά άφησε τη μπάλα στο καλάθι για το 66-62. Ουσιαστικά ήταν και το σημείο που «κλείδωσε» η «πράσινη» νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 11 (1), Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 4, Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 8, Φλόιντ, Νέντοβιτς 18 (4), Έβανς 2, Σαντ Ρος 6 (2).

ΖΕΝΙΤ ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Λόιντ 15 (2), Ζαχάροφ, Καράσεφ, Κουλάγκιν, Μπαρόν, Κουζμίσνκας 13 (1), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 7, Πονίτκα 4, Φράνκαμπ 14 (2), Μίκι 9 (1), Γκουντάιτις 2.