Το αμυντικό «black-out» του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο, όπου δέχθηκε 30 πόντους -με 7/9 τρίποντα της Φενέρμπαχτσε- χάνοντας το ισχνό προβάδισμα που είχε απ’ το φινάλε του ημιχρόνου και η αδυναμία του να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, κόστισαν στους «ερυθρόλευκους» την ήττα απ’ την τουρκική ομάδα στην Κωνσταντινούπολη με 94-80 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Πειραιώτες, που στερήθηκαν τον προπονητή τους Γιώργο Μπαρτζώκα για περισσότερο από ένα ημίχρονο (αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές 2’56’’ πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, με τον βοηθό του Χρήστο Παππά να αναλαμβάνει την καθοδήγηση της ομάδας), είδαν το ρεκόρ τους να πέφτει στο 12-6, παραμένοντας ωστόσο στην τετράδα, ενώ την ίδια ώρα η Φενέρ ανέβηκε στο 8-10 και διατηρήθηκε σε... επαφή με την οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 36-39, 66-59, 94-80