Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το «black out» του στο 2ο δεκάλεπτο και ηττήθηκε 96-72 από τη Μονακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στον δεύτερο αγώνα της σειράς για τα πλέι οφ της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 21-15, 7:31΄΄ πριν το τέλος του α΄ μέρους, ωστόσο η Μονακό έκανε ένα σερί 20-0 (!) και πήρε προβάδισμα με 35-21, 2:48΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου, εξέλιξη που έδωσε ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς και υποχρέωσε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να «κυνηγούν» στο σκορ.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Μονακό ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και «έκλεψε» το πλεονέκτημα έδρας από τους Πειραιώτες. Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο Πριγκιπάτο, όπου ο τρίτος αγώνας είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί την Τετάρτη του Πάσχα (27/4, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96.

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Βίλιους (Λιθουανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9 (2), Ντόρσεϊ 12 (2), Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 9 (2), Βεζένκοφ 14 (2), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (1), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 10 (1)

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Λι 8 (2), Μπέικον 17 (1),  Βέστερμαν 4, Τόμας 9, Μότουμ, Μπουτσιέλε, Μοτιεγιούνας 4, Κουατάρα 6 (2), Άντζουσιτς 19 (3), Χολ 6, Τζέιμς 23 (5)