Σε αντίθεση με το ματς του ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός έδειξε σοβαρότητα και συγκέντρωση στο Περιστέρι, το οποίο συνέτριψε 92-57 και με 2-0 νίκες, πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση της Basket League, όπου τον περιμένει ο Προμηθέας Πάτρας.

Ενας... φορτσάτος Ολυμπιακός κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκε 13-2. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +13 και το διατήρησαν (6-19) ακόμα και όταν το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση με Πέτεγουεϊ και Μπράουν, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (11-19), αν και οι Πειραιώτες ανέκτησαν τον πλήρη έλεγχο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +16 (13-29).

Το ίδιο σοβαρός ήταν ο Ολυμπιακός και στη συνέχεια του αγώνα, καθώς δεν άφησε στους γηπεδούχους κανένα σημείο όχι μόνο να... επιστρέψουν στο ματς, αλλά από ένα σημείο και μετά η διαφορά ξέφυγε στο +40 (41-81). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν ακόμη περισσότερο, με το Περιστέρι να μειώνει κάπως (50-83) και το τελικό σκορ ήταν το 92-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 22-51, 36-74, 57-92

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Μπιλάλης, Αγκμπελέσε 4, Πέτεγουεϊ 6 (1), Μωραΐτης 11 (1), Γκιέλο 13 (3), Φύτρος 2, Μπράουν 7, Σαλούστρος, Γκρέι 8 (2), Σταυρακόπουλος 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2), Ντόρσεϊ 13 (2), Φαλ 7, Βεζένκοφ 15 (1), Παπανικολάου 6 (2), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3 (1), Σλούκας 10 (2), Μάρτιν 9, Ζαν-Σαρλ 8, ΜακΚίσικ 3 (1).