Με ένα σαρωτικό τρίτο δεκάλεπτο όπου επικράτησε με επιμέρους σκορ 29-10, ο Ολυμπιακός νίκησε (78-72) τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ και βρίσκεται πλέον μία νίκη μακριά από τον τίτλο της Basket League. Η επιθετική άμυνα της επανάληψης και ο... χορός που έστησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ από την περιφέρεια στην τρίτη περίοδο, οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε μία τεράστια ανατροπή στο ΟΑΚΑ από το -14 του ημιχρόνου και τον έφεραν ουσιαστικά μία... ανάσα από τον τίτλο του πρωταθλητή της Α1 Ανδρών/Basket League της εφετινής αγωνιστικής περιόδου. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν την ευκαιρία στο Game 3 στο ΣΕΦ (17/6, 21:00) να στεφθούν και πάλι πρωταθλητές Ελλάδας μετά από έξι χρόνια!

Την έκτη διαδοχική εφετινή νίκη του Ολυμπιακού επί του «αιωνίου» αντιπάλου «υπέγραψε» ο Τάιλερ Ντόρσεϊ και το επιθετικό κρεσέντο του στην τρίτη περίοδο, όταν σημείωσε τους 14 από τους 17 συνολικά πόντους του σε αυτό το διάστημα με 3/3 σερί τρίποντα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Σάσα Βεζένκοφ, με τον «ερυθρόλευκο» φόργουορντ να τελειώνει τον αγώνα με 19 πόντους (5/7 τρίποντα), ενώ στους 20 σταμάτησε ο Κώστας Σλούκας.

Από τον Παναθηναϊκό που άγγιξε το... τέλειο στο πρώτο ημίχρονο, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και κυριαρχώντας στη ρακέτα, ξεχώρισε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 10ρ.). Αξίζει να σημειωθεί ότι την αναμέτρηση παρακολούθησε ο πρώην τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας και του Παναθηναϊκού, Ρικ Πιτίνο μαζί με τον νυν ομοσπονδιακό Δημήτρη Ιτούδη, αλλά και τον Σωτήρη Μανωλόπουλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Κάρδαρης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 2, Παπαπέρτου 17 (1), Γουάιτ 10 (1), Μέικον 6 (1), Νέντοβιτς 11 (1), Έβανς 8, Σαντ-Ρος 6 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (4), Φαλ 5, Βεζένκοβ 19 (5), Παπανικολάου 6 (2), Λαρεντζάκης, Σλούκας 20 (2), Μάρτιν 7, Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.