Καταστρεπτική ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για την εθνική μας στο πλαίσιο του αγώνα Κροατία - Ελλάδα για το Eurobasket 2022, με τους Κροάτες να απαντούν στο προβάδισμα 16 πόντων που είχε η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο και με ηγέτη τον Σιμόν και τον Σμιθ κατάφεραν να κερδίσουν την περίοδο με επιμέρους σκορ 32-24. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό πως κάποια στιγμή είχαν πραγματοποιήσει σερί 13-0 καταφέρνοντας να «ροκανίσουν» τη διαφορά και αν τη φτάσουν έως και τους 3 πόντους.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμη χειρότερα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αλλά δύο τρίποντα από Τάιλερ Ντόρσεϊ και Δημήτρη Αγραβάνη κατάφεραν να «μαζέψουν» κάπως την κατάσταση, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να «κλείσει» με το σκορ να είναι στο 70-62.