Λίγες ώρες μετά την ήττα από την Εθνική Ελλάδας, η Κροατία ανασυντάχθηκε και έφτασε στην πρώτη της νίκη στο Eurobasket 2022. Χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς επιβλήθηκε με 86-65 της Μεγάλης Βρετανίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου. Κι όμως, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα και μέχρι το 12ο λεπτό, όταν το 17-20 της πρώτης περιόδου έγινε 19-20. Οι Κροάτες έκαναν ένα σερί 8-0 και ξεμάκρυναν φτάνοντας και στο +11 (24-35). Δεν τα παράτησαν οι παίκτες του Νέιθαν Ρέινκινγκ, μειώνοντας μέχρι και τους τέσσερις πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 31-37.

Η τρίτη περίοδος  εξελίχθηκε σε... Βατερλό για τους Βρετανούς. Οι Κροάτες «έτρεξαν» τρία μεγάλα σερί (το 33-42 έγινε 33-54, το 37-55 μετατράπηκε σε 37-61 και από εκεί σε 40-72) για να αποκτήσουν οι παίκτες του Μουλαομέροβιτς διαφορά 32 πόντων. Από εκεί και πέρα, έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με τη Μεγάλη Βρετανία απλά να περιορίζει την έκταση της ήττας, με τη διαφορά μάλιστα να φτάνει στο 32΄ και στους 35 πόντους (42-77).

Πέντε παίκτες των Κροατών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μάριο Χεζόνια να κάνει double-double, έχοντας 13 πόντους και 10 ριμπάουντ σε σχεδόν 27 λεπτά συμμετοχής, αν και κατέγραψε 0/5 τρίποντα. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Ντάριο Σάριτς και Ιβιτσα Ζούμπατς. Για τους Βρετανούς, που γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα ματς, διασώθηκαν οι Μάιλς Έσον (18π, 5ριμπ) και Πάτρικ Γουίλαν (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-37 (ημ), 40-72, 65-86.

Οι συνθέσεις:

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Νέιθαν Ρέινκινγκ): Άντερσον, Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Κλαρκ, Εσον 18 (1), Λοτιέ-Ογκουνλέγιε, Μόκφορντ, Νέλσον 9 (4ριμπ, 6ασ), Ολασένι 10 (5ριμπ), Σοκό 4, Φαν Οστρουμ 2, Γουίτλ 6 (5ριμπ), Γουίλαν 14 (2).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Νταμίρ Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 15 (3), Γκνάιντιτς 5 (1), Χεζόνια 13 (10ριμπ), Μάτκοβιτς 4, Μάβρα 11 (2), Πέρκοβιτς 3, Πρκάτσιν, Ράμλιακ, Σάριτς 15 (3, 8ριμπ, 5ασ), Σιμόν 2, Σμιθ 3 (1, 6ασ), Ζούμπατς 15 (6/6διπ, 6ριμπ).