Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 84-80 σε αναμέτρηση για την 3ης αγωνιστικής της Basket League. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς για τους «κιτρινόμαυρους» ενώ αντίθετα η ομάδα των δυτικών προαστίων έχει ρεκόρ 1-2. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο ΜακΓκρίφ με 18 πόντους ενώ για τους γηπεδούχους ο Ντένμον σημείωσε 27 πόντους.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 20-11 στο 8΄ πριν οι διαιτητές διακόψουν προσωρινά την αναμέτρηση περίπου δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου λόγω επεισοδίων στις κερκίδες. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε 20-15 υπερ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι βρήκε διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και με βελτιωμένη επίθεση κατάφερε να μειώσει σε 40-37 στο ημίχρονο. Το τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν εξαιρετική στον επιθετικό τομέα και με επιμέρους σκορ 27-18 κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 30΄ με 64-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 66-60 αλλά η ΑΕΚ με σερί 11-2 πήρε το προβάδισμα με 71-68. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί με τέσσερις πόντους (82-78) περίπου 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί ο Ντένμον με δύο βολές μείωσε στο καλάθι (82-80) με τον Γουίλιαμς να διαμορφώνει το τελικό 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-40, 64-58, 80-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπιλάν 12, Ραντάνοφ 11 (1), Πουλιανίτης, Ντένμον 27 (4), Ντέιβις 10 (2), Τζούστον 4, Φρανσίσκο 6 (1), Μωραΐτης 7, Γκιουζέλης 1, Σταυρακόπουλος 2.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζιερ 13 (2), ΜακΓκρίφ 18, Μαυροειδής 4, Γουίλιαμς 14, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2, Περσίδης 3 (1), Μάντσεν 12, Παπαδάκης, Μίτσελ 16, Στρέλνιεκς 2.

«Περίπατος» του Παναθηναϊκού στη Νίκαια

Η αμυντική προσήλωση του Παναθηναϊκού, μετέτρεψε σε... περίπατο τη δοκιμασία των «πράσινων» στη Νίκαια. Το «τριφύλλι» πέρασε άνετα με 86-62 από την έδρα του Ιωνικού, για την 3η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, στο επίσημο ντεμπούτο του Νέιτ Γουόλτερς, ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 17 λεπτά με απολογισμό 4 πόντους και 3 ριμπάουντ. Η άμυνα έκανε τη διαφορά στον αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει τους γηπεδούχους κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε ένα από τα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λευτέρης Μποχωρίδης (14 πόντοι), ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Αρτούρας Γκουντάιτις και 12 πόντους ο Γιώργος Παπαγιάννης (7 ριμπάουντ). Από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μετά το αναγνωστικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Παναθηναϊκός φρόντισε να δείξει αμυντική σταθερότητα (11-17), οι «πράσινοι» εξαργύρωσαν στο δεύτερο τη διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 22 πόντους (48-26 στο 20΄) και μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία...

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 26-48, 41-65, 62-86

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Αρσενόπουλος 15 (3), Μαυροκεφαλίδης 20, Μάντζαρης 6 (2), Χόκινς 10 (2), Λέισι 6 (1), Σίμονς, Κιούσης, Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Οκεκουόγεν 1, Λόουτον 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π. 9, Γουόλτερς 4, Γουίλιαμς, Γκριγκόνις 9 (1), Γκουντάιτις 13, Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 14 (3), Άντριους 2, Καλαϊτζάκης Γ. 6, Πονίτκα 6, Χουγκάζ 3 (1), Μαντζούκας 8 (2).