Υγιεινός περίπατος για τους «ερυθρόλευκους» κόντρα στο Λαύριο, το οποίο και «ισοπέδωσε» με 98-61 στην κορυφαία εμφάνιση του Μιχάλη Λούντζη με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ο διεθνής γκαρντ σημείωσε 21 πόντους με 6/8 τρίποντα οδηγώντας τους Πειραιώτες σε μία άνετη νίκη. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου καθώς μετά τη σαρωτική εμφάνιση στην πρώτη περίοδο (32-13), μετά... «έσβησαν» δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν τη νίκη κάτι που οι «πράσινοι» γλίτωσαν στο τέλος του αγώνα, επικρατώντας τελικά με 77-67.

Αναλυτικά, οι αγώνες της Basket League:

Ολυμπιακός - Λαύριο 98-61

Με τον Μιχάλη Λούντζη να πραγματοποιεί την κορυφαία του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα, ο Ολυμπιακός διέλυσε το Λαύριο με σκορ 98-61 και συνεχίζει με το απόλυτο των νικών. Το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Ολυμπιακού πραγματοποίησε ο διεθνής γκαρντ, ο οποίος μέτρησε 21 πόντους με 6/8 τρίποντα, οδηγώντας τους Ερυθρόλευκους στην άνετη νίκη με σκορ 98-61 απέναντι στο Λαύριο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League. Ετσι οι Πειραιώτες στρέφουν πλέον το ενδιαφέρον τους στο εντός έδρας παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Euroleague που ακολουθεί με τη Βαλένθια, το βράδυ της ερχόμενης Παρασκευής (4/11).

Η ήττα της περασμένης Πέμπτης (27/10) από τη Μονακό στο κλειστό του Νέου Φαλήρου, πρώτη για τους Πειραιώτες στην Ευρώπη, δεν επηρέασε σε κανένα βαθμό το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έφτασε πολύ άνετα στην τέταρτη νίκη του στην Α1 έχοντας ως κορυφαίο τον Μιχάλη Λούντζη. Εξαιρετικός ήταν και ο Ταρίκ Μπλακ, με 21 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής, ενώ τρίτος «διψήφιος» των νικητών ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-29 (ημ.), 73-49, 98-61

Διαιτητές: Μπακάλης, Τσολάκος, Τεφτίκης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2), Κάνααν 7 (1), Βεζένκοφ 11 (1), Παπανικολάου 3 (1), Μπλακ 21, Λούντζης 21 (6), Φαλ 9, Σλούκας, Πίτερς 6, Πάπας 6 (1), Μπολομπόι 6, Κολοβέρος 2

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Φλαγκ 12 (2), Κόουλ 11 (1), Ντουράμ 13 (3), Ντέιβις 2, Γερομιχαλός 10 (1), Πιλάβιος 4, Σπρίντζιος 3 (1), Αϊβαζίδης, Καρακώστας, Κουρ 4, Βουλγαρόπουλος 2, Δημήτρης

Παναθηναϊκός - Κολοσσός 77-67

Μία φαινομενικά άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού επί του Κολοσσού Ρόδου, ενόψει του δύσκολου και καθοριστικού εντός έδρας αγώνα της 3ης Νοεμβρίου με την Παρτιζάν Βελιγραδίου για την Euroleague, εξελίχθηκε σε αγχωτική νίκη για τους «πράσινους» το απόγευμα της Κυριακής (30/10) με 77-67 στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Οι «πράσινοι» μετά την 4η ευρωπαϊκή ήττα τους από την Μακάμπι στο Ισραήλ και χωρίς τον Ντουέιν Μπέικον να κάνει το ντεμπούτο του, έδειξαν πολύ ορεξάτοι στο ξεκίνημα, τόσο σε επίθεση, αλλά και στην άμυνα (προηγήθηκαν με 32-13 στην πρώτη περίοδο), ωστόσο, στη συνέχεια «κόλλησαν» επιθετικά, εμφάνισαν και πάλι τις γνωστές αμυντικές τους... ανισορροπίες, με αποτέλεσμα οι «νησιώτες» να πλησιάσουν επικίνδυνα και το ματς να γίνει ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Τελικά η 3η (σερί) νίκη ήρθε για το «τριφύλλι» μετά από 4 αγωνιστικές στη Basket League, ενώ ήταν η δεύτερη σερί μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα επί του Κολοσσού, μετά από εκείνη της 1ης Οκτωβρίου (72-67) στον ημιτελικό του Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 48-27 (ημ.), 56-48, 77-67

Διαιτητές: Ζαχαρης, Ξενικάκης, Μαρτινάκος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Λι 10 (2), Παπαγιάννης 13 (1), Γουίλιαμς 7 (1), Πονίτκα 15 (1), Γουόλτερς 2, Μποχωρίδης 2, Γ. Καλαϊτζάκης 9 (1), Σαμοντούροφ 1, Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάϊτις 2

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (2), Χρυσικόπουλος 2, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 9 (2), Γιαννόπουλος 11 (3), Μορέιρα 13, Όσμπορν, Μπιλής, Μπαρσέλο 5 (1), Στεφάνοβιτς