Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 88-85 της Βίρτους Μπολόνια για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Το τριφύλλι έφτασε τρεις νίκες στη διοργάνωση ενώ η ιταλική ομάδα έχει 5 ήττες. Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και πήραν τα ηνία από το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έφτασε στο 7-19 με τον Ογιελέγιε για να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο στο 12-21 με δύο βολές του Τεόντοσιτς.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια αντίδρασης στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι πράσινοι μείωσαν σε 28-30 με τον Γουόλτερς με τους Ιταλούς να έχουν σταθερά μία διαφορά 5-6 πόντων. Το τριφύλλι διαμόρφωσε το 38-41 του ημιχρόνου με τον Ντέρικ Γουίλιαμς. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έχτισαν σερί και μετέτρεψαν το 48-55 σε 62-55 με διαδοχικούς πόντους από Γουόλτερς, Λι και Γουίλιαμς. Η Βίρτους σκόραρε μετά από αρκετή ώρα με τον Τεόντοσιτς με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ 67-62 με εύστοχο τρίποντο του Γουίλιαμς.

Με δίποντο του Πονίτκα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 69-62 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 71-68 με τον Ζάιτεχ και πήραν τα ηνία του ματς (74-76) με τρίποντο του Τεόντοσιτς. Ο Λι ισοφάρισε για το 76-76 και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.

Με τρίποντο του Χάκετ η Βίρτους προηγήθηκε με 80-83 στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με καλάθι και φάουλ του Μπέικον με τον Λούντμπεργκ να δίνει και πάλι προβάδισμα στους Ιταλούς. Ο Μπέικον με τρίποντο έφερε το τριφύλλι στο 86-85 ενώ στη συνέχεια οι Ιταλοί υπέπεσαν σε επιθετικό φάουλ. Ο Μπέικον οδηγήθηκε στις βολές και με απόλυτη ευστοχία διαμόρφωσε το 88-85 δίνοντας τη νίκη στο τριφύλλι.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 (κ.α.), 88-85 (παρ.)