Τα πιθανά ζευγάρια σε περίπτωση που συνεχίσουν στα πλέι οφ του Europa League έμαθαν ΑΕΚ και Ολυμπιακός μετά την κλήρωση που έλαβε χώρα στη Νιόν της Ελβετίας. Ο Ολυμπιακός σε περίπτωση πρόκρισης επί της Λουκέρνης θα βρει στον δρόμο του τον νικητή του ζευγαριού Μπασάκσεχιρ-Μπέρνλι στα πλέι οφ του Europa League.  Με Σπάρτακς Γιουρμάλα ή Σουντούβα η ΑΕΚ σε περίπτωση που δεν περάσει τη Σέλτικ και συνεχίσει στα πλέι οφ του Europa League.

 Ειδικότερα, η ΑΕΚ σε περίπτωση που δεν περάσει το εμπόδιο της Σέλτικ και συνεχίσει στα πλέι οφ του Εuropa League θα έχει βατό αντίπαλο για την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης καθώς θα βρει απέναντί της τον νικητή του Σπάρτακς Γιουρμάλα (Λετονία) – Σουντούβα (Λιθουανία). Το πρώτο παιχνίδι της ΑΕΚ σε αυτήν την περίπτωση θα είναι εκτός έδρας στις 23 Αυγούστου και η ρεβάνς στο ΟΑΚΑ στις 30 του μήνα.

Όσον αφορά τον Ολυμπιακό, οι «ερυθρόλευκοι» απέφυγαν τη Λειψία, ωστόσο έπεσαν πάνω σε ένα ζευγάρι που θέλει πολύ προσοχή καθώς αν προκριθούν επί της Λουκέρνης θα βρουν στον δρόμο τους τον νικητή του Μπασάκσεχιρ (Τουρκία) – Μπέρνλι (Αγγλία). Το πρώτο ματς θα λάβει χώρα στο Καραϊσκάκη στις 23 Αυγούστου και η ρεβάνς εκτός έδρας στις 30 του μήνα.
Αναλυτικά τα ζευγάρια που προέκυψαν από την κλήρωση των πλέι οφ του Europa League:

Ολίμπια Λιουμπλιάνας/Ελσίνκι - Ερυθρός Αστέρας/Σπάρτακ Τρνάβα

Χαποέλ Μπερ Σεβά/ΑΠΟΕΛ - Αστάνα/Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Κορκ Σίτι/Ρόζενμποργκ - Σάλτσμπουργκ/Σκεντίγια

Λέγκια Βαρσοβίας/Ντουντελάνζ - Αλασκέρτ/Κλουζ

Σπάρτακς Γιουρμάλα/Σουντούβα - Σέλτικ/ΑΕΚ

Σερίφ/Βαλούρ - Καραμπάγκ/ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ

Μάλμε/Βίντι - Νιου Σεντς/Μίντιλαντ

Τορπέντο Κουταίσι/Κουκέσι - Λουντογκόρετς/Ζρίνσκι

Σίγμα/Καϊράτ - Σεβίλλη/Ζαλγκίρις

Σάρπσμποργκ/Ριέκα - Πιούνικ/Μακάμπι Τελ Αβίβ

Σλόβαν Μπρατισλάβας/Ραπίντ Βιέννης - Χάιντουκ/Βιτορούλ

Απόλλων Λεμεσού/Ντινάμο Μπρεστ - Φίτεσε/Βασιλεία

Γιαγκελόνια/Γάνδη - Μαριουπόλ/Μπορντό

Ρέιντζερς/Μάριμπορ - Ούφα/Προγκρές

Νόρτζελαντ/Παρτίζαν - Μπεσίκτας/ΛΑΣΚ

Χάποελ Χάιφα/Αταλάντα - ΤΣΣΚΑ Σόφιας/Κοπεγχάγη

Ντιναμό Μινσκ/Ζενίτ - Χιμπέρνιαν/Μόλντε

Τρέντσιν/Φέγενορντ - Στουρμ Γκρατς/ΑΕΚ Λάρνακας

Γκενκ/Λεχ Πόζναν - Σπάρτακ Σουμπότιτσα/Μπρόντμπι

Ολυμπιακός/Λουκέρνη - Μπασάκσεχιρ/Μπέρνλι

Ζόρια/Μπράγκα - Λειψία/Κραϊόβα

Πηγή: gazzetta.gr