Με φόρα από την Ρώμη, όπου έφτασε έως τους "4", και με "σύμμαχο" τις καλές παρουσίες της στο Παρίσι, η Μαρία Σάκκαρη αρχίζει την Τρίτη (28/5) την πορεία της στο φετινό Roland Garros. 

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια που είναι στο Νο30 της παγκόσμιας κατάταξης θα ξεκινήσει γύρω στις 19:00 (ERT Sports, Eurosport) στο Παρίσι απέναντι στην Γεωργιανή αλλά πολιτογραφημένη Αμερικανίδα Άννα Τατισβίλι. 

Έπαθλο για την νικήτρια είναι το εισιτήριο για τον 2ο γύρο.

Η Μαρία θα συμμετάσχει για 3η φορά στο Roland Garros με κορυφαία στιγμή της την πρόκριση της στον 3ο γύρο το 2018. Η αντίπαλος της που είναι 29 ετών και δεν έχει παίξει ξανά μαζί της επιστρέφει στο Παρίσι μετά από 5 χρόνια. 

Η Σάκκαρη έχει έως σήμερα 4 αγώνες στο Roland Garros με 2 νίκες και 2 ήττες. Αυτό θα είναι το 14ο τουρνουά Grand Slam που συμμετέχει (13-13) και φέτος στο Australian Open είχε φτάσει έως τον 3ο γύρο. 

Στο Παρίσι θα έχει "συνάντηση" με το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης Ναόμι Οσάκα εάν και οι δυο φτάσουν έως τον 3ο γύρο. 

Η Ιαπωνέζα αρχίζει και αυτή την Τρίτη τους αγώνες της στον 1ο γύρο όπως και η περσινή νικήτρια Σιμόνα Χάλεπ. Στους άνδρες ξεχωρίζουν οι αγώνες του Ζβέρεφ και του Ντελ Πόρτο. 

Το πρόγραμμα της Τρίτης (28/5, ERT Sports, Eurosport):

Philippe Chatrier (έναρξη πρώτου αγώνα: 12.00):
1) John Millman v Alexander Zverev (5) 
2) Naomi Osaka (1) v Anna Karolina Schmiedlova 
3) Simona Halep (3) v Ajla Tomljanovic 
4) Taro Daniel v Gael Monfils (14)

Suzanne Lenglen (12.00):
1) Nicolas Jarry v Juan Martin Del Potro (8) 
2) Caroline Garcia (24) v Mona Barthel 
3) Simone Bolelli (Q) v Lucas Pouille (22) 
4) Evgeniya Rodina v Madison Keys (14)

Simonne Mathieu (12.00):
1) Fabio Fognini (9) v Andreas Seppi 
2) Jelena Ostapenko v Victoria Azarenka 
3) Aryna Sabalenka (11) v Dominika Cibulkova
4) Stefano Travaglia (Q) v Adrian Mannarino

Court 1 (12.00):
1) Daria Kasatkina (21) v Jasmine Paolini (Q) 
2) Steve Johnson v Roberto Bautista Agut (18) 
3) Karen Khachanov (10) v Cedrik-Mate Stebe 
4) Eugenie Bouchard v Lesia Tsurenko (27)

Court 14 (12.00):
1) Taylor Fritz v Bernard Tomic 
2) Chloe Paquet v Magda Linette 
3) Gregoire Barrere v Matthew Ebden 
4) Anna Tatishvili v Maria Sakkari (29)

Court 6 (12.00):
1) Monica Puig v Kirsten Flipkens 
2) Ivo Karlovic v Feliciano Lopez 
3) Antoine Hoang v Damir Dzumhur

Court 7 (12.00):
1) Cameron Norrie v Elliott Benchetrit (Q) 
2) Karolina Muchova v Anett Kontaveit (17) 
3) Fernando Verdasco (23) v Daniel Evans 
4) Iga Swiatek v Selena Janicijevic

Court 9 (12.00):
1) Guillermo Garcia-Lopez (Q) v Federico Delbonis 
2) Anna Blinkova (Q) v Margarita Gasparyan 
3) Timea Babos (LL) v Priscilla Hon 
4) Elena Rybakina (Q) v Katerina Siniakova

Court 10:
12:00 Yoshihito Nishioka v Mackenzie McDonald

Court 11:
13:30 Dusan Lajovic (30) v Thiago Monteiro (Q) 
18:00 Daria Gavrilova v Aleksandra Krunic

Court 12:
12:00 Irina-Camelia Begu v Lin Zhu 
15:30 Alejandro Davidovich Fokina (LL) v Jordan Thompson 
18:00 Saisai Zheng v Qiang Wang (16)

Court 13 (12.00):
1) Mikael Ymer (Q) v Blaz Rola (Q) 
2) Amanda Anisimova v Harmony Tan
3) Martin Klizan v Mikhail Kukushkin

Πηγή: www.gazzetta.gr