Τα προκριματικά του Euro έχουν ξεκινήσει και όπως πάντα δεν λείπουν οι εκπλήξεις από τη διοργάνωση. Τα πάνω κάτω έφερε στους Πρωταθλητές Κόσμου η Τουρκία, κερδίζοντας με 2-0 στον τελευταίο τους αγώνα. Το επόμενο ραντεβού τους είναι τον Οκτώβριο και έως τότε οι Γάλλοι θα πρέπει να έχουν βρει τον τρόπο για να αντιστρέψουν αυτό το αποτέλεσμα της πρώτης αναμέτρησης.

Το παιχνίδι Τουρκίας-Γαλλίας ξεκίνησε με τους Τούρκους να πιέζουν δυνατά από το πρώτο λεπτό, σημειώνοντας το πρώτο τέρμα στο 30’ με κεφαλιά του Αϊχάν. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, κατάφεραν 10 λεπτά αργότερα να πετύχουν και δεύτερο γκολ με εκτελεστή αυτή τη φορά τον Ουντέρ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 2-0 και παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του αγώνα. Παρότι οι Γάλλοι είχαν αρκετές ευκαιρίες στο 2ο ημίχρονο, δε μπόρεσαν να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα. Εξαιρετική η άμυνα της Τουρκίας, η οποία παρέμεινε δυνατή μέχρι τη λήξη, έχοντας στο τέρμα έναν Γκουνόκ, πραγματικό «βράχο».

Το αποτέλεσμα της 8ης Ιουνίου, ήταν ένα μεγάλο πλήγμα για τους Γάλλους, καθώς θεωρητικά θα έπρεπε να περάσουν εύκολα από την αντίπαλο τους. Αντιθέτως όμως, πιέστηκαν πολύ από τους Τούρκους οι οποίοι τελικά πήραν μια μεγάλη, δίκαιη νίκη.

Οι προκριματικοί αγώνες θα ολοκληρωθούν το Νοέμβριο και το κορυφαίο φαβορί στο στοίχημα Euro 2020 της bwin παραμένει η Πρωταθλήτρια Κόσμου Γαλλία. Οι «μπλε» γνώρισαν μόνο μία ήττα στους 4 αγώνες και έχουν μπροστά τους ακόμη 6 παιχνίδια. Στον ίδιο όμιλο, από μία ήττα μετράνε και η Τουρκία με την Ισλανδία. Η Τουρκία μπορεί να τα «κατάφερε» απέναντι στην καλύτερη εθνική ομάδα του κόσμου, όμως στη συνέχεια έχασε με 2-1 από την Ισλανδία. Προς το παρόν, στην πρώτη θέση του 8ου ομίλου βρίσκεται η Γαλλία, έχοντας τις ίδιες νίκες με Τουρκία και Ισλανδία, αλλά με τη διαφορά τερμάτων υπέρ της.

Στον όμιλο της Ελλάδας τώρα, σαφές προβάδισμα έχει η Ιταλία ενώ ακολουθούν Φινλανδία την Αρμενία. Έτσι λοιπόν βρίσκεται στην 4η θέση του 10ου ομίλου η Ελλάδα, έχοντας πετύχει μία νίκη, μία ισοπαλία και έχοντας δεχτεί δύο ήττες. Αν η Εθνική είχε καταφέρει στο τελευταίο παιχνίδι να νικήσει την Αρμενία μέσα στο ΟΑΚΑ, θα είχε σίγουρα εξασφαλίσει μία καλύτερη θέση. Η μέχρι τώρα πορεία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος δείχνει πως χρειάζεται επειγόντως αλλαγή πλεύσης γιατί αλλιώς η πρόκριση στην επόμενη φάση θα είναι μια εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση. Είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια οι εμφανίσεις της Ελλάδας ήταν απογοητευτικές. Δυστυχώς η εικόνα δεν έχει αλλάξει αφού και αυτή η ομάδα δεν φαίνεται να «τραβάει».

Βέβαια τα προκριματικά του Euro βρίσκονται ακόμα μόλις στα μισά και καθώς απομένουν ακόμα 6 παιχνίδια όλα μπορούν να συμβούν…