Ο Άρης επικράτησε με 0-1 της ΑΕΛ Λεμεσού στη Λάρνακα, πήρε την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League και μπορεί να συνεχίζει να ονειρεύεται για διάκριση στην Ευρώπη. Ο Νικολάς Ντιγκινί σημείωσε το μοναδικό γκολ της συνάντησης για τους «κίτρινους» οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν πλέον τη Μόλντε. Ο Άρης δεν ήταν το ίδιο καλός συγκριτικά με τον πρώτο αγώνα στη Θεσσαλονίκη, αλλά πήρε αυτό που ήθελε παρότι ήταν επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια. Το εύστοχο πέναλτι του Γάλλου σε συνδυασμό με την καταλυτική παρουσία του Χουλιάν Κουέστα έκαναν τη διαφορά για τους «κίτρινους» οι οποίοι θα βρουν τον δρόμο τους τη Μόλντε. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Νορβηγία στις 8 Αυγούστου και ο δεύτερος στη Θεσσαλονίκη στις 15 Αυγούστου.

Σε επίπεδο τακτικής και οι δύο ομάδες αρνήθηκαν να ρισκάρουν κι έδειξαν ξεκάθαρα την πρόθεση διαφύλαξης του μηδέν. Στο αντίστοιχο των προσώπων, ο Σάββας Παντελίδης χρησιμοποίησε στο βασικό σχήμα τον Ντάνιελ Λάρσον με την προσδοκία της ισχυροποίησης της αριστερής πλευράς (στην επίθεση) αλλά και της αποδέσμευσης του Νικολάς Ντιγκινί ο οποίος είχε ρόλο επιτελικού μέσου. Ο Ντούσαν Κέρκεζ κάλυψε την απουσία του Ντόσα Τζούνιορ με την τοποθέτηση του Γκαζντανιάγκα σε θέση στόπερ, διατήρησε το 3-5-2, χρησιμοποιώντας δίπλα τον Γκαζαριάν δίπλα στον Χουράδο σε ρόλο δεύτερου φορ.

Ο τελευταίος θα μπορούσε να διαμορφώσει άλλα δεδομένα στο 5ο λεπτό καθώς το λάθος του Κόρχουτ, βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Κουέστα αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη απομάκρυνε σωτήρια. Οκτώ λεπτά αργότερα, άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα. Η εξαιρετική πάσα του Μπάσα στον Ιντέγε και η κακή αντίδραση του Βοζίνια (ανέτρεψε τον Νιγηριανό εντός περιοχής) οδήγησε τον Πορτογάλο διαιτητή, Ντε Σόουζα, στον καταλογισμό του πέναλτι. Ο Νικολάς Ντιγκινί ευστόχησε από το 11 βήματα και στο 14ο λεπτό οι «κίτρινοι» απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης (0-1).

Ο άνετος Ατρόμητος του πρώτου ημιχρόνου, είδε πάλι εφιάλτες του παρελθόντος στην επανάληψη! Τελικά αφού το 2-0 έγινε 2-2, το γκολ του Ρισβάνη έδωσε τη νίκη (3-2) επί της Ντουνάισκα κι έδιωξε οριστικά τα... φαντάσματα. Με αντίπαλο την Λέγκια Βαρσοβίας στον 3ο προκριματικό γύρο.

Φλέρταρε με την αυτοκτονία, για ακόμα μια χρονιά, αλλά τα κατάφερε ο Ατρόμητος! Οι Περιστεριώτες είδαν το 2-0 του ημιχρόνου, να γίνεται 2-2 και τα χαμόγελα πάγωσαν...

Όμως ο Ρισβάνης έδωσε τη λύση, κάνοντας το 3-2 και τελικά ο Ατρόμητος πανηγύρισε με τον κόσμο του την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει την Λέγκια.