Έτοιμος έδειξε να είναι ο Ολυμπιακός λίγες μέρες πριν το κρίσιμο παιχνίδι με την Γουλβς για τα προημιτελικά του Europa League. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, επικράτησε άνετα 3-0 της Ομόνοιας στο φιλικό που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης στις εγκαταστάσεις του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι κι απείλησε στο 3' με τον Μασούρα, αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε το τετ α τετ. Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ, έσωσε και το νέο σουτ του Μασούρα τρία λεπτά αργότερα. Ωστόσο, η Ομόνοια, έφτασε πιο κοντά στο γκολ, όταν στο 12' ο Γκόμεθ με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Η «ερυθρόλευκη» πίεση συνεχίστηκε όμως, με τον Καμαρά να στέλνει την μπάλα άουτ με σουτ στο 18'. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Μασούρα στο 29', ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Φαμπιάνο απέκρουσε το σουτ του Καμαρά. Τελικά, το 1-0 ήρθε στο 39', όταν από λάθος του Λούφτνερ, ο Μπα πλάσαρε τον Φαμπιάνο αυτός απέκρουσε, αλλά στη συνέχεια ο πρώτος πλάσαρε κι άνοιξε το σκορ.

Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι δίχτυα. Αυτή τη φορά ο Βαλμπουενά, με απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε κι έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους πρωταθλητές Ελλάδας, με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Με γκολ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός! Μετα από ευκαιρία της Ομόνοιας με τον Τιάγκο, ο Ραντζέλοβιτς στο 54' με κεφαλιά έγραψε το 3-0 για τους «ερυθρόλευκους». Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Ολυμπιακός προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, με αποτέλεσμα να ρίξει αρκετά και τον ρυθμό. Η Ομόνοια από την άλλη, προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί και να βρει κάποιο τέρμα.

Έχασε κάποιες καλές στιγμές, όμως το γκολ δεν ήρθε. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός πήρε μια εύκολη σχετικά νίκη απέναντι στην κυπριακή ομάδα με 3-0, μία εβδομάδα πριν την κρίσιμη ρεβάνς με την Γουλβς.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα (78′ Αλέν), Γκασπάρ (64′ Τοροσίδης), Μπα, Σισέ (64′ Παπαδόπουλος), Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (64′ Καφού), Γκιλιέρμε, Μασούρας (46′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (59′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (64′ Λοβέρα).

Ομόνοια (Χέινινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν (64΄ Κούσουλος), Λέτσιακς (74΄ Κίκο), Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμες (64΄ Λοΐζου), Γκόμεθ (78΄ Σάββα), Μποτεάκ (74΄ Ντάρμπισαϊαρ), Μαυρίας, Τιάγκο, Κακουλλής (74΄ Τζιωνής).

Πηγή: Gazzetta.gr

Πρίντεζης και Μπεκατώρου τραγούδησαν το «Εμείς» (vid)

Προσφυγή στην Εθνική Αρχή Διαφάνειας για τη «λίστα Πέτσα»