Την πρώτη του νίκη στην Ευρώπη ψάχνει απόψε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Ντουντελάνζ (19:55, OTE Sport 2 HD) ενώ ο ΠΑΟΚ θέλει να κάνει ένα ακόμη βήμα προς την πρόκριση απέναντι στη Βίντι (22.00 – Cosmote Sport 3).

Οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να πάρουν τη νίκη ώστε να μπουν δυνατά στη διεκδίκηση της 2ης θέσης. Εχοντας έναν βαθμό από τα πρώτα δύο ματς του κόντρα σε Μπέτις και Μίλαν, ο Ολυμπιακός θέλει απόψε στο Λουξεμβούργο να πανηγυρίσει την πρώτη του φετινή ευρωπαϊκή νίκη.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

Ο «Δικέφαλος» βρίσκεται σε εκπληκτική ψυχολογική κατάσταση και αυτό μπορεί να το διαπιστώσει εύκολα, όποιος έχει τη δυνατότητα να βρεθεί έστω και για πέντε λεπτά κοντά στην ομάδα. Το κλίμα, μετά τις συνεχόμενες νίκες, είναι φανταστικό, ωστόσο η Ευρώπη δεν μπορεί να περιμένει, ούτε πρέπει να μπει σε δεύτερη μοίρα ενόψει Παναθηναϊκού.

Η 11αδα της Βίντι: Κόβασιτς, Βινίσιους, Φιόλα, Χάντζιτς, Χούστι, Νέγο, Πατκάι, Στοπίρα, Γιούχας, Σκέποβιτς, Μιλάνοφ.

Στην Τούμπα θα συναντηθούν ο Πόντους Βέρνμπλουμ και ο Γκεόργκι Μιλάνοφ, που συνυπήρξαν για 5,5 χρόνια στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά και οι συμπατριώτες Φερνάντο Βαρέλα και Στοπιρά. Επίσης θα δούμε τον γνωστό μας, από το πέρασμά του στον Ολυμπιακό, Στεφάν Σέποβιτς.

Πριν οχτώ χρόνια ως παίκτης της Μπριζ είχε σκοράρει στην Τούμπα. Ήταν 2 Δεκεμβρίου του 2010, για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, όταν στο προτελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ ισοφάρισε το γκολ του Βιεϊρίνια (24'), χαρίζοντας στους Βέλγους το βαθμό της ισοπαλίας.