Ο Χρήστος Αραβίδης σκόραρε για πρώτη φορά από τον Απρίλη του 2017 και με προσωπικό του χατ-τρικ, ο ΟΦΗ επιβλήθηκε άνετα 3-0 της Νίκης Βόλου για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου.

Ο διαφοροποιημένος ΟΦΗ ευτύχησε να πετύχει γκολ... από τ' αποδυτήρια και να κάνει ακόμα πιο εύκολη τη ζωή του σ' ένα ματς που ούτως ή άλλως δεν του προκάλεσε κινδύνους και στο οποίος έδειχνε ότι είχε τον απόλυτο έλεγχο. Με τον Ντίνα να κερδίζει πέναλτι στο 2' από τον Ντινιωτάκη και τον Αραβίδη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα έγινε το 1-0, ενώ, ο φορ των Κρητικών σκόραρε και με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ στο 30ο λεπτό για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα δικά του. Μάλιστα, αυτά ήταν τα πρώτα γκολ του Έλληνα στράικερ έπειτα από τον Απρίλη του 2017!

Το σύνολο του Νίκου Παπαδόπουλου, στο πρώτο μέρος είχε εκτεθειμένη άμυνα σε αντεπίθεση της Νίκης Βόλου στο 39' όπου ο Μέτσε αστόχησε, ωστόσο, στη γενικότερη εικόνα, όλα κυλούσαν ομαλά και ιδανικά για τον ΟΦΗ.

Με ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ και ... τίποτα συγκλονιστικό κύλησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο «Γεντί Κουλέ», με το σκορ να επιτρέπει στην ομάδα της SuperLeague να κατεβάσει ταχύτητα και τη Νίκη Βόλου να μην μπορεί ν' αντιδράσει σε αυτό το εις βάρος τους 2-0, έχοντας και σπουδαίο ματς με τον... συντοπίτη Ολυμπιακό την προσεχή Κυριακή. Στο 70' μια πολύ ωραία φάση για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε με τον Αποστολίδη ν' αποκρούει το μονοκόμματο σουτ του Οικονόμου από το ύψος της περιοχής έπειτα από γύρισμα του Δεληγιαννίδη. Ο χρόνος πλέον που κυλούσε αντίστροφα για τη λήξη είχε δώσει από νωρίς διαδικαστικό χαρακτήρα στο ματς, με τον ΟΦΗ να φτάνει και στο 3-0 με το χατ-τρικ του Χρήστου Αραβίδη, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 86' από γκρέμισμα του Ντινιωτάκη στον Νοικοκυράκη.
Το άλλο ματς του ομίλου στην Κέρκυρα, ανάμεσα στους Φαίακες και την Ξάνθη, έχει προγραμματιστεί για το μεσημέρι της Πέμπτης.

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα η ομάδα της Λιβαδειάς νίκησε με 4-0 τον Άρη Αβάτου για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου. Στανόγεβιτς, Ιωαννίδης, Λιάγκας και Μητρόπουλος οι σκόρερ.

Πρώτη νίκη μετά από επτά ήττες σε όλες τις διοργανώσεις για τον Λεβαδειακό και πρώτο θετικό αποτέλεσμα για τον Ιταλό τεχνικό Σανίνο. Επιβλητικοί οι Βοιωτοί στο 4-0 με τον Άρη Αβάτου στο Κύπελλο όπου θα μπορούσαν να είχαν βάλει και άλλα γκολ. Στο ματς οι τελικές ήταν 14 για τους γηπεδούχους που είχαν και δοκάρι και μόλις 3 για τον Άρη Αβάτου.

Ο Λεβαδειακός είχε στο παιχνίδι την πρώτη του μεγάλη φάση στο 16'. Ο Στανόγεβιτς έκανε το φάουλ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και μετά ο Σαβαντογκό πήρε το... ριμπάουντ με το σουτ του να φεύγει λίγο άουτ. Στο 18' οι Βοιωτοί είχαν και άλλη χαμένη φάση με σουτ του Νανγκίς άουτ μετά από γύρισμα του Καθάριου με τακουνάκι. Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι σκόραραν. Ο Νανγκίς από τα δεξιά σέντραρε με τον Στανόγεβιτς να παίρνει εύκολα την κεφαλιά και να σκοράρει για το 1-0 και ενώ ο κίπερ του Άρη Αβάτου βρήκε την μπάλα αλλά είχε λάθος αντίδραση και του έφυγε για να μπει γκολ. Στο 31' είχε ευκαιρία με σουτ ο Σαβαντογκό.

Στο 77' μετά από πάσα του Μητρόπουλου, ο πιτσιρικάς φορ Ιωαννίδης, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο τρόπο σκόραρε για το 2-0. Στο 83' ο Μητρόπουλος έβγαλε δεύτερη ασίστ για το κεφάλι του Λιάγκα ο οποίος έκανε το 3-0.

Στο 87' ο Χατζηλάμπρος έκανε την σέντρα με τον Μητρόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και τον τερματοφύλακα του Άρη Αβάτου να μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά υπήρχε μία μικρή διχογνωμία όμως ορθώς το γκολ μέτρησε καθώς δεδομένα είχε περάσει την γραμμή. Έτσι έγινε το 4-0.

Τους πρώτους της βαθμούς στο Κύπελλο Ελλάδας πήρε η ΑΕΛ. Οι «βυσσινί», δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ηρόδοτο, τον οποίο και κέρδισαν 4-1, με τους Νούνιτς και Μπαργκάν να σκοράρουν από δύο φορές.

Η ανωτερότητα της ΑΕΛ φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν στο 5' ο Μπαργκάν με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τελικά το γκολ ήρθε στο 22', όταν ο Μπάλλας γύρισε στον Νούνιτς από τα δεξιά κι αυτός με σουτ στη κίνηση έκανε το 1-0. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του κάμπου να κάνει πιο εύκολο το έργο της στο δεύτερο μέρος.

Στην επανάληψη λοιπόν, η ΑΕΛ μπήκε με σκοπό να... τελειώνει την υπόθεση νίκη. Στο 50' απείλησε με τον Νούνιτς να στέλνει την μπάλα άουτ και στο 56' βρήκε ο Μπαργκάν βρήκε δίχτυα! Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της ΑΕΛ, πέρασε την ασίστ στον Μπαργκάν που δεν αστόχησε μέσα από την περιοχή κάνοντας το 2-0.

Η επόμενη φάση ήταν και το τρίτο τέρμα της ΑΕΛ. Στο 63', μετά από λάθος της άμυνας και πάλι ο Μπαργκάν με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή κι έκανε το 3-0. Πλέον το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία, ωστόσο οι «βυσσινί» βρήκαν ακόμα ένα τέρμα, όταν ο Νούνιτς στο 68' βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και με σουτ έκανε το 4-0.

Αυτό που μπόρεσε να κάνει ο Ηρόδοτος, ήταν απλά να μειώσει από την άσπρη βούλα. Στο 79΄, ο Γκόικοβιτς ανέτρεψε τον Μασάδο και ο τελευταίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.