Λίγο… από Δόκτορ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ θύμισε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague απέναντι στην Χίμκι. Στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε διαστημική εμφάνιση στην επίθεση σημειώνοντας 65 πόντους με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει το ρεκόρ της διοργάνωσης και παράλληλα να κάνει ρεκόρ ομάδας, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα το σκηνικό στο ΟΑΚΑ άλλαξε στο 100%!

Ακόμα και έτσι, οι «πράσινοι» κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 94-85, να αφήσουν τη ρωσική ομάδα πίσω τους μία νίκης και παράλληλα να καλύψουν το -8 από την αναμέτρηση του πρώτου στην περίπτωση της -όχι και τόσο εφικτής- ισοβαθμίας. Πλέον μετρούν 10-13 ρεκόρ και απέχουν μίας νίκης από την 8η θέση που οδηγεί στα playoffs. Δύσκολο μεν, αλλα όχι και ανέφικτο, αρκεί να κάνουν το 2/2 στα δύο εκτός έδρας ματς που ακολουθούν με Γκραν Κανάρια και Νταρουσάφακα.

Οι κυπελλούχοι Ελλάδας μπορεί να… ανησύχησαν στο δεύτερο ημίχρονο, με την Χίμκι να δυναμώνει αρκετά την άμυνά της και να τους βάζει δύσκολα  αλλά στο τέλος κατάφεραν να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Ο ΝτεΣόν Τόμας πραγματοποίησε το καλύτερο ημίχρονο της καριέρας του έχοντας πετύχει τους 22 από τους 25 πόντους, ο Κιλπάτρικ αποτέλεσε τον παίκτη-κλειδί στο δεύτερο ημίχρονο για να μην… σκεπάσουν σύννεφα το ΟΑΚΑ, ενώ ο Νικ Καλάθης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα προσθέτοντας ένα ακόμη double-double στο ενεργητικό του.

Πηγή: gazzetta.gr