Μέχρι το γήπεδο της Ακρεάνο, μιας βραζιλιάνικης ομάδας τρίτης κατηγορίας έφτασαν οι φλόγες από τις φωτιές που κατακαίνε τον Αμαζόνιο, διακόπτονας στο 25ο λεπτό, τον αγώνα μεταξύ της τοπικής Ατλέτικο και της Λουβερντένσε, καθώς οι παίκτες διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή τόσο για την ορατότητα όσο και για την δυσκολία τους να αναπνεύσουν.

Ο αγώνας στο πλαίσιο της Serie C της Βραζιλίας, τελικός διακόπηκε εξαιτίας της φωτιάς που μαίνονταν ακριβώς έξω από το γήπεδο. Το βίντεο μάλιστα είναι ιδιαιτέρως εντυπωσιακό, με την φωτιά να είναι ορατή και τους ποδοσφαιριστές να καλύπτουν το πρόσωπό τους με τις μπλούζες τους ώστε να μην εισπνεύσουν τον καπνό.

Ο αγώνας ξεκίνησε πάντως 20 λεπτά μετά την διακοπή του και αφού κάποιοι παίκτες δέχτηκαν τις πρώτες βοήθειες, σύμφωνα με τοπική εφημερίδα. Η γηπεδούχος Ατλέτικο Ακρεάνο, κέρδισε με 3-2.