Ποδόσφαιρο
LIVE: ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ

Europa Conference League: Αυτοί είναι οι αντίπαλοι ΑΕΚ και Αρη

Τους αντιπάλους τους στο πλαίσιο του Europa Conference League έμαθαν σήμερα Τετάρτη (16/6) η ΑΕΚ και ο Αρης - Δείτε τις ημερομηνίες των αγώνων

Η κλήρωση του Europa Conference League (πηγή: Getty Images)
Η κλήρωση του Europa Conference League (πηγή: Getty Images)

Τη νικήτρια από το ζευγάρι Βελέζ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Κολερέιν (Β. Ιρλανδία) κληρώθηκε να αντιμετωπίσει η ΑΕΚ (22 Ιουλίου εκτός έδρας και 29/7 στην Αθήνα), ενώ με την Αστάνα από το Καζακστάν θα αναμετρηθεί ο Αρης (22/7 εκτός έδρας και 29/7 στη Θεσσαλονίκη) στο πλαίσιο της β΄ προκριματικής φάσης του Europa Conference League, όπως προέκυψε από τη σχετική κλήρωση που πραγματοποιήθηκε σήμερα στη Νιόν.

Η νέα -τρίτη- διοργάνωση της UEFA αρχίζει τη... διαδρομή της στις 8 Ιουλίου και θα την ολοκληρώσει στις 25 Μαΐου 2022, με τον τελικό στη "National Arena", στα Τίρανα.

Συνολικά, 108 ομάδες -ανάμεσά τους ΑΕΚ και Άρης- θα παίξουν στους αγώνες της β΄ προκριματικής φάσης του Europa Conference League (στις 22 και τις 29 Ιουλίου), εκ των οποίων οι 57 θα «μπουν» σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης. Μαζί με τις δύο ελληνικές ομάδες θα... εμφανιστούν επίσης -ανάμεσα σε άλλες- οι Αμπερντίν, Κοπεγχάγη, Ρόζενμποργκ, Βασιλεία, Φέγενορντ, Αούστρια Βιέννης, Γάνδη, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, Στεάουα Βουκουρεστίου και Παρτιζάν.

Στη β΄ προκριματική φάση θα υπάρχουν δύο «διαδρομές»: το Champions Path (μοναπάτι πρωταθλητών) και το Main Path (κυρίως μονοπάτι).

Η κλήρωση

Μονοπάτι πρωταθλητών:

Οι τρεις ομάδες που θα αποκλειστούν στην προ-προκριματική φάση του Champions League (22 και 25 Ιουνίου) και 15 ομάδες που θα αποκλειστούν στην α΄ προκριματική φάση του Champions League (6/7 και 13/14 Ιουλίου) συνεχίζουν στη β΄ προκριματική φάση του Europa Conference League.

  • Τέουτα (Αλβανία) / Σερίφ Τορασπόλ (Μολδαβία) - Φιναλίστ προ-προκριματικής φάσης του Champions League
  • Μάλμε (Σουηδία) / Ρίγα (Λετονία) - Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) / Μούρα (Σλοβενία)
  • Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) / Νέφτσι (Αζερμπαιτζάν) - Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) / Καϊράτ Αλμάτι Καζακστάν)
  • Ελσίνκι (Φινλανδία) / Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο) - HB Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) / Ιντερ Κλαμπ ντ' Εσκάλντες (Ανδόρα)
  • Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) / Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία) - Κλουζ (Ρουμανία) / Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
  • Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) / Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) - Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) / Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)
  • Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) / Πρίστινα (Κόσοβο) - Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) / Χιμπέρνιανς (Μάλτα)
  • Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) / Νικήτρια προ-προκριματικής φάσης Champions League - Κόνα'ς Κουέι Νόμαντς (Ουαλία) / Αλασκέρτ (Αρμενία)
  • Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) / Βαλούρ (Ισλανδία) - Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) / Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)

Κυρίως μονοπάτι:

Οι 57 ομάδες που μπήκαν σε αυτή τη φάση «ενώνονται» με τους 33 νικητές της α΄ προκριματικής φάσης (8 και 15 Ιουλίου).

  • Νόα (Αρμενία) / Κουόπιο (Φινλανδία) - Βόρσκλα Πόλταβα (Ουκρανία)
  • Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) - Σαχτέρ Καραγκάντι (Καζακστάν)
  • Αρντα Καρντζάλι (Βουλγαρία) - Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)
  • Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) - Ζίλινα (Σλοβακία) / Ντίλα Γκόρι (Γεωργία)
  • Τσουκαρίτσκι (Σερβία) - Σουμγκάιτ (Αζερμπαϊτζάν)
  • Γκάγκρα (Γεωργία) / Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
  • Αστάνα (Καζαστάν) - ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
  • Σίλεκς (Βόρεια Μακεδονία) / Πετροκούμπ Χιντσέστι (Μολδαβία) - Σίβασπορ (Τουρκία)
  • ΑΕΛ Λεμεσού (Κύπρος) - Σιρόκι Μπρίγεγκ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) / Βλάζνια (Αλβανία)
  • Σότσι (Ρωσία) - Κέσλα (Αζερμπαϊτζάν)
  • Έλφσμποργκ (Σουηδία) - Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία) / Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
  • RFS (Λετονία) - Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε) - Ιντερ Τούρκου (Φινλανδία) / Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία)
  • Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία) / Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)
  • Παρτιζάν (Σερβία) - Ντουνάισκα Στρέντα (Σλοβακία)
  • Ντάνταλκ (Ιρλανδία) / Νιουτάουν (Ουαλία) - Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία) / Σεντ Τζόσεφς (Γιβραλτάρ)
  • Σαντ Τζούλια (Ανδόρα) / Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) - Ριέκα (Κροατία)
  • Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) - Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία)
  • Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) / Κάουνο Ζαλγκίρις (Λιθουανία) - Γκλεντόραν (Β. Ιρλανδία) / Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)
  • Ντομζάλε (Σλοβενία) / Σουίφτ Χέσπερ (Λουξεμβούργο) - Χόνκα (Φινλανδία) / Ρούναβικ (Νησιά Φαρόε)
  • ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) - Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία) / Λιεπάγια (Λετονία)
  • Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία) / Λάπι (Κόσοβο) - Σάντα Κλάρα (Πορτογαλία)
  • Χιμπέριαν (Σκωτία) - Μονς Κάλπε (Γιβραλτάρ) / Σάντα Κόλομα (Ανδόρα)
  • Μπάλα Τάουν (Ουαλία) / Λάρνε (Β. Ιρλανδία) - Άαρχους (Δανία)
  • Γάνδη (Βέλγιο) - Βαλερέγκα (Νορβηγία)
  • Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) - Στιάρναν (Ισλανδία) / Μποχίμιανς (Ιρλανδία)
  • Βελέζ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) / Κολερέιν (Β. Ιρλανδία) - ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
  • Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - Άσντοντ (Ισραήλ)
  • Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) - Σλοβάτσκο (Τσεχία)
  • Φεχερβάρ (Ουγγαρία) / Αραράτ Ερεβάν (Αρμενία) - Πάιντε Λιναμεεσκόντ (Εσθονία) / Σλασκ (Πολωνία)
  • Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα (Ρουμανία) - Λάτσι (Αλβανία) / Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)
  • Ντέτσιτς (Μαυροβούνιο) / Ντρίτα (Κόσοβο) - Φέγενορντ (Ολλανδία)
  • Βασιλεία (Ελβετία) - Σφίντουλ Γκεόργκε (Μολδαβία) / Παρτιζάνι (Αλβανία)
  • Πογκόν Σέτσιν (Πολωνία) - Όσιγεκ (Κροατία)
  • Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) - Ρασίνγκ Ουνιόν Λέτσεμπουργκ (Λουξεμβούργο) / Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)
  • Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) - Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) / Μπιρκιρκάρα (Μάλτα)
  • Χάμαρμπι (Σουηδία) - Μάριμπορ (Σλοβενία) / Ουράρτου (Αρμενία)
  • Μόλντε (Νορβηγία) - Σερβέτ (Ελβετία)
  • Ουίπεστ (Ουγγαρία) - Βαντούζ (Λιχτενστάιν)
  • Σούντουβα (Λιθουανία) / Βαλμιέρα (Λετονία) - Ράκοβ Τσεστόχοβα (Πολωνία)
  • Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) / Μόστα (Μάλτα) - Σέπσι (Ρουμανία)
  • Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία) / Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία) - Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
  • Κοπεγχάγη (Δανία) - Τορπέντο Μπελάζ (Λευκορωσία)
  • Πανεβεζις (Λιθουανία) - Βοϊβοντίνα (Σερβία)
  • Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) - Τομπόλ Κοστανάι (Καζακστάν)
  • Αμπερντίν (Σκωτία) - Χάκεν (Σουηδία)

Καμία ομάδα δεν προκρίνεται απευθείας στους ομίλους των 32 ομάδων (8 όμιλοι των 4). Από αυτές, οι 22 θα προέρχονται από τα προκριματικά του Europa Conference League, ενώ οι υπόλοιπες 10 θα είναι εκείνες που θα αποκλειστούν από τα playoffs του Europa League. 

Google NewsΑκολουθήστε το reader.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

TAGS
#ΑΕΚ #UEFA