Θριαμβευτής από το ΟΑΚΑ έφυγε ο Ολυμπιακός που επικράτησε της ΑΕΚ με 3-2 κι έκανε αποφασιστικό βήμα από την 10η αγωνιστική της Super League για την κατάκτηση της κορυφής. Σε συνδυασμό μάλιστα με την ήττα του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι από τον εξαιρετικό Ατρόμητο (2-0), οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 6 βαθμούς από τον δεύτερο της βαθμολογίας (AEK) και 7 από τον τρίτο (ΠΑΟΚ), επιβεβαιώνοντας πως είναι το μεγάλο φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα, η ΑΕΚ απάντησε και ισοφάρισε, αλλά στη συνέχεια ο λόγος ανήκε στους Πειραιώτες. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 3-1 και η ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-2. Στα τελευταία λεπτά η «Ενωση» προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.