Στο 90+5' γλίτωσε το κάζο ο ΠΑΟΚ και με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς ισοφάρισε 1-1 την ΑΕΛ στη Λάρισα για το Κύπελλο Ελλάδος. Ενα κάζο όμως που δεν απέφυγε ο Ολυμπιακός που γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον ψυχωμένο Λεβαδειακό, σε ένα ματς που επέστρεψε με γκολ μετά από 113 ημέρες ο Ρούμπεν Σεμέδο.

Οσον αφορά τους υπόλοιπους αγώνες, η ΑΕΚ, ανεβάζοντας «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 4-0 της Κηφισιάς στο ΟΑΚΑ και ουσιαστικά «καθάρισε» την πρόκριση για τα προημιτελικά από το πρώτο ματς. Η Ενωση, η οποία αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, φόρτσαρε μετά την ανάπαυλα και σημείωσε όλα της τα τέρματα από το 52ο λεπτό κι έπειτα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 τον Βόλο και η πρόκριση στα προημιτελικά θα κριθεί στον επαναληπτικό. Οι «πράσινοι», με τον Μακέντα να βρίσκει δίχτυα για τρίτο σερί ματς, προηγήθηκαν 2-0, αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το «μηδέν» στην άμυνα. Ο Φερνάντες πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ και κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του στη μάχη της πρόκρισης στους «8».

Με γκολάρα του Ιτούρμπε στις καθυστερήσεις, ο Άρης έκανε βήμα πρόκρισης, καθώς επικράτησε του ΟΦΗ με 3-1. Οι «κίτρινοι» με… φόρα από την Τούμπα προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο μέρος με δύο πέναλτι, αλλά η ομάδα της Κρήτης μείωσε μετά την ανάπαυλα. Το πρώτο τέρμα του Αργεντινού στην Ελλάδα έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Καθοριστικό βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά έκανε ο Παναιτωλικός, ο οποίος νίκησε 1-0 τη Νίκη Βόλου στο Πανθεσσαλικό. Οι γηπεδούχοι έδειξαν άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο και απείλησαν την ομάδα του Αγρινίου, η οποία, όμως, βρήκε τον τρόπο να αποδράσει με το «διπλό».