Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να φύγει νικητής από το Ηράκλειο, κερδίζοντας τον ΟΦΗ με 3-1 χάρη στην ανατροπή που ξεκίνησε ο Σισέ. Παράλληλα, για την 12η αγωνιστική της Super League, ο Παναιτωλικός πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 μέσα στο Βόλο, ενώ και ο Ατρόμητος δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης.

ΟΦΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

Την 7η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έφερε… τούμπα τον ΟΦΗ στην Κρήτη, περνώντας με το εμφατικό 3-1. Δύο γκολ ο Σισέ και ένα ο Λόπες για τους «ερυθρόλευκους». Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 16' με τον Διαμαντή, αλλά ο Ολυμπιακός με «σημαιοφόρο» τον Παπέ Αμπού Σισέ ανέτρεψε το σκορ (25', 49'), ο Ρόνι Λόπες πέτυχε το θαυμάσιο 1-3 στο 60' και ο πρωταθλητής έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ στο «Γεντί Κουλέ».

Στο β' ημίχρονο, ο Μαντί Καμαρά πρωταγωνίστησε σε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, στο 71' και στο 72'. Αρχικά το σουτ που έκανε υποχρέωσε τον Επασί σε απόκρουση, ενώ στο επόμενο λεπτό έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Σισέ σε δύο χρόνους απέτυχε να νικήσει τον Επασί. Από τις κόντρες που ακολούθησαν, η μπάλα από το σώμα του Μπα χτύπησε στο δεξί δοκάρι κι ακολούθως έφυγε άουτ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής (74' λ. τρ. Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης, Τοράλ (89' Στάικος), Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Φαν Ντάινεν (68' Τσιλιανίδης), Λάμπρου (68' Καμάου), Καστάνιος (68' Γιάννου).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βάτσλικ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (65' Μ. Καμαρά), Λόπες (90' Βαλομπουενά), Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (80' Ονιεκούρου), Ελ Αραμπί (89' Τικίνιο).

ΒΟΛΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-2

Πολύτιμη νίκη με 2-1 επί του Βόλου πέτυχε ο Παναιτωλικός στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, σε αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική της Super League. Ο Μόρσεϊ μόλις 3ο λεπτό και ο Καρέλης στο 33' ήταν οι σκόρερ για τα «καναρίνια», που πανηγύρισαν την τρίτη φετινή νίκη τους (δεύτερη εκτός έδρας). Ο Ρεγκατέν είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 7ο λεπτό για τους Θεσσαλούς, που συμπλήρωσαν τέσσερις σερί ήττες και συνολικά επτά διαδοχικά παιχνίδια χωρίς «τρίποντο», μετά το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Κίτρινες: Βοϊτκόφσκι - Αντούνες, Μεντόσα, Μελίσσας

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Ρινέρ (50΄ Βοϊτκόφσκι), Σοάρες (77΄ Νίνης), Ορόζ (77΄ Τσοκάνης), Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Ροσέρο (66΄ Τερεζίου), Φαν Βέερτ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Βργκοτς, Χουχούμης, Αντούνες, Μεντόσα (75΄ Λούι), Φλόρες, Τσιγγάρας, Μόρσεϊ, Μπαρμπόσα (64΄ Ντουάρτε), Καρέλης (85΄ Βέργος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 4-1

Μία εβδομάδα μετά το διασυρμό στην Τρίπολη (6-2) από τον Αστέρα, ο Ατρόμητος βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να πετύχει τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη (2η στο πρωτάθλημα) με 4-1 επί του Απόλλωνα Σμύρνης και να περάσει στην προτελευταία θέση της κατάταξης, αφήνοντας ουραγό το σημερινό του αντίπαλο. Πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Ευθύμης Κουλούρης, ο οποίος με τα δύο τέρματα που πέτυχε (68' πεν. και 75') έφτασε τα 5 στη Super League, σκοράροντας τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές (με ΠΑΟΚ, Αστέρα και Απόλλωνα).

Ο Σπιριντόνοβιτς στο 9' και ο Μουνίθ στο 40' πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ των γηπεδούχων, ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Φατιόν (14' πεν.) για λογαριασμό της «ελαφράς ταξιαρχίας». Με 10 παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι, λόγω της αποβολής του Λισγάρα στη φάση του πέναλτι του Ατρόμητου (67΄).

Κίτρινες: Χατζηισαϊας, Βασιλαντωνόπουλος, Σάλομον - Ιωαννίδης, Άλβες, Φατιόν, Σλίβκα

Κόκκινες: 67' Λισγάρας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Γιαννιώτης, Καστελάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Μαυρομμάτης, Χατζηισαϊας (81΄ Παπαδόπουλος), Στρούγγης, Σπιριντόνοβιτς (86΄ Πισάνο), Μουνίθ (81΄ Μπεντινέλι), Σάλομον, Χαρίσης (81΄ Ντένιτς), Κουλούρης (86΄ Τζαβίδας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (46΄ Ντεντάκης), Τουτουαρίμα, Λισγάρας, Φατιόν, Άλβες, Κάστρο, Παμλίδης (46΄ Ντάουντα), Σλίβκα, Φαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης (69΄ Μαρτίνεζ)