Με νίκη συνέχισε η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League στο ποδόσφαιρο, καθώς πέρασε από την έδρα του Ιωνικού με ένα γκολ του Μάνταλου από το 21ο λεπτό. Από την άλλη, ο Αρης κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία στην Κρήτη κόντρα στον ΟΦΗ με 1-1, χάρη σε πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Γκάμα στο 90'.

ΙΩΝΙΚΟΣ - ΑΕΚ 0-1

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε 1-0 του Ιωνικού. Το ματς έγινε στο γήπεδο της Νεάπολης και το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Πέτρος Μάνταλος στο 21ο λεπτό. Έτσι, η Ένωση παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση 8 βαθμών από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Ιωνικός προσπάθησε μόνο στο β' ημίχρονο, αλλά οι τελικές προσπάθειες των Άοσμαν, Λένις ήταν κακές και δεν απείλησαν τον Τσιντώτα. Στο 71΄ και το 83΄ ο Αραούχο έχασε πολύ καλές ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς, όμως η ΑΕΚ δεν το «πλήρωσε».

Όσον αφορά τους διακριθέντες, σε σπουδαία βραδιά βρέθηκε ο Πέτρος Μάνταλος, ενώ τα εύσημα αξίζουν και στον Παναγιώτη Τσιντώτα, ο οποίος αντικαθιστά τον Στάνκοβιτς σε μία κρίσιμη συγκυρία και κράτησε για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική το «μηδέν».

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπάνος): Χουτεσιώτης, Βαφέας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Γκοτσούλιας (65΄ Ματσούκας), Βαλεριάνος, Ντάλτσιο, Κάνιας, Κιάκος (65΄ Μάναλης), Αοσμαν, Λένις

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ (70΄ Κάκχοφ), Σιμάνσκι, Μάνταλος (70΄ Λιβάι Γκαρσία), Άμραμπατ (83΄ Γέβτιτς), Τσούμπερ (90΄+3΄ Μήτογλου), Αραούχο (83΄ Ανσαριφάρντ)

ΟΦΗ - ΑΡΗΣ 1-1

Το εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 90ο λεπτό, ήταν αυτό που κράτησε όρθιο τον Άρη στο παιχνίδι απέναντι στον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης». Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 και ενώ οι Κρητικοί είχαν ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Τριαντάφυλλο Πασαλίδη.

Έπειτα από ένα αναγνωριστικό πρώτο τέταρτο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Από εκτέλεση φάουλ, ο Πραξιτέλης Βούρος πήρε την κεφαλιά προ του Χουλιάν Κουέστα και με δεύτερη κεφαλιά ο Πασαλίδης έστειλε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία - σε φάση που χτύπησε με τον Μπαντού Εντιαγέ, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Στο 89ο λεπτό, όμως, ο Χουάν Ιτούρμπε με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Μπαλογιάννη, με τον Γκάμα ένα λεπτό μετά να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το τελικό 1-1.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Πασαλίδης (64’ Γιαννούλης), Μαρινάκης, Λάμπρου (83’ Στάικος), Βούρος, Γκαγέγκος, Τοράλ (71’ Καμάου), Μεγιάδο, Καστάινιος (71’ Φαν Ντάινεν), Ντε Γκουζμάν, Μπαλογιάννης.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Γκάνεα (46’ Λούμορ), Λέισμαν, Μπράμπετς, Τζέγκο (81’ Ματίγια), Εντιαγέ (22’ Μαντσίνι), Σάσα, Γκάμα, Ματέο (39’ Ιτούρμπε), Καμαρά (80’ Μάνος).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League:

Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 1-0