Το δεύτερο μεγάλο ντέρμπι της League A του Nations League, είχε την ίδια κατάληξη με το πρώτο. Ιταλία και Γερμανία «μιμήθηκαν» Ισπανία και Πορτογαλία και αναδείχθηκαν ισόπαλες με το ίδιο μάλιστα σκορ, 1-1, στο «Ρενάτο Νταλ' Αρα» της Μπολόνια. Ο αποκλεισμός-σοκ της πρωταθλήτριας Ευρώπης «σκουάντρα ατζούρα» από τα τελικά του Μουντιάλ για 2η διαδοχική διοργάνωση από τη Βόρεια Μακεδονία εξακολουθεί να μην επιτρέπει στους παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι να «ορθώσουν ανάστημα».

Τρία 24ωρα μετά τη βαριά ήττα από την Αργεντινή με 3-0 στον τελικό του Finalissimma, στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου, η Ιταλία παρότι προηγήθηκε με τον Πελεγκρίνι στο 70', τρία λεπτά μετά δέχτηκε την ισοφάριση από τον Κίμιχ, με το 1-1 να μένει έως το τέλος του αγώνα.

Ηττα για την Αγγλία στη Βουδαπέστη

Εξήντα χρόνια περίμενε η Ουγγαρία για να νικήσει την Αγγλία και το κατάφερε το βράδυ του Σαββάτου (4/6) στην «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης, στο εναρκτήριο ματς των δύο ομάδων για τον 3ο όμιλο της League A του Nations League. Οι Μαγυάροι είχαν πανηγυρίσει νίκη επί των Άγγλων για τελευταία φορά το 1962, με τα «Τρία Λιοντάρια» να μετρούν από τότε 10-2-0 ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης. Αυτό διακόπηκε σήμερα με την ομάδα του Μάρκο Ρόσι να επικρατεί 1-0, χάρις στο τέρμα του Σομποσλάι στο 64ο λεπτό με πέναλτι. Η Αγγλία γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά τους προκριματικούς του Μουντιάλ, όπου πήρε άνετα την πρόκριση με 8-2-0, με μία από τις δύο ισοπαλίες της εκείνη της 12ης Οκτωβρίου 2021 απέναντι στην Ουγγαρία (1-1) στο Γουέμπλεϊ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 έχουν ως εξής: