Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα, δύσκολα αλλά τελικά μετά κόπων και βασάνων κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League που ήταν και το ζητούμενο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μασούρα μόλις στο δεύτερο λεπτό (συγκεκριμένα στα 73 δευτερόλεπτα) του αγώνα αλλά από εκεί και πέρα δεν κατάφεραν, παρά τις ευκαιρίες που είχαν, να «κλειδώσουν» το ματς.

Και επειδή έδωσε το περιθώριο της ελπίδας στους Κύπριους το πλήρωσε αφού ο Πίττας στην εκπνοή του αγώνα ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, οι ερυθρόλευκοι είδαν τον Μπα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και πλέον το ματς είχε γίνει θρίλερ. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπάθησαν, παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, δεν κατάφεραν να πετύχουν το «χρυσό» γκολ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, με ήρωα για ακόμα μια φορά τον Βατσλίκ, που έπιασε τρία πέναλτι, κατάφεραν και με 3-1 πήραν την πολυπόθητη πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης και με αυτή την επιτυχία βάζουν στα ταμεία τους τουλάχιστον 9.500.000 ευρώ!

• 3-1: Ο Βατσλίκ απέκρουσε πέναλτι του Μπα

Οι πρωταθλητές Ελλάδας θα μπουν στην κληρωτίδα του Europa League την Παρασκευή (26/8, 14:00, COSMOTE SPORT 1HD, LIVE SPORT24) και μάλιστα θα μπουν στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας, αποφεύγοντας ομάδες όπως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Άρσεναλ και η Λάτσιο. Αναλυτικά οι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού έχουν ως εξής: