messi-750

Ο Λουίς Ενρίκε ήταν και πέρσι στον πάγκο όταν η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε από τη Σοσιεδάδ, δεν μπορεί να μη γνώριζε για την «κατάρα» του Ανοέτα.

Την τελευταία φορά που οι Καταλανοί πέρασαν από το Σαν Σεμπάστιαν προπονητής ήταν ο Φρανκ Ράικαρντ (2007), έκτοτε είχαν πάρει εκεί μόνο δύο ισοπαλίες σε έξι αναμετρήσεις! Πλέον δύο σε… εφτά, καθώς οι Βάσκοι έκαναν ξανά το «θαύμα» τους, επικράτησαν 1-0 της Μπάρτσα το Σαββατόβραδο και έβαλαν «φωτιά» στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ενόψει της ρεβάνς με την Ατλέτικο για το Τσάμπιονς Λιγκ, ο Λουίς Ενρίκε, που είχε ήδη εκτός τον τιμωρημένο Σουάρες, άφησε στον πάγκο τους Ινιέστα, Ράκιτιτς και Άλμπα, λες και δεν… ήξερε.

Και εκεί που όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί, πλέον, μετά τις δύο κολλητές ήττες οι «μπλαουγκράνα» νιώθουν καυτή την ανάσα των Ατλέτικο (3-1 την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη) και Ρεάλ (4-0 την Εϊμπάρ), που μείωσαν στους τρεις και τέσσερις βαθμούς αντίστοιχα τη διαφορά, έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Τα εκτός έδρας ματς των πρωταθλητών είναι με Λα Κορούνια, Μπέτις και την τελευταία αγωνιστική με τη Γρανάδα, που μπορεί να «καίγεται» αναζητώντας βαθμούς για την παραμονή. Η Ατλέτικο έχει 4/6 ματς στο «Βιθέντε Καλδερόν» και η Ρεάλ 4/6 στη Μαδρίτη, καθώς δύο από τα εκτός είναι με Χετάφε και Βαγιεκάνο. Πιθανόν, πάμε σε φινάλε-«θρίλερ», έστω και αν η Μπάρτσα υπερισχύει σε όλες τις ισοβαθμίες, έχοντας την πολυτέλεια ακόμα μίας «γκέλας».

Γκολ στο 5' και γύρω-γύρω όλοι

Σε ότι αφορά το παιχνίδι, η Σοσιεδάδ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’ με κεφαλιά του 18χρονου Ογιαρθάμπαλ και για τα επόμενα 88 λεπτά αμύνθηκε υπέρ βωμών και εστιών, παίζοντας «ταμπούρι» για σεμινάριο. Η Μπαρτσελόνα είχε 73% κατοχή μπάλας, αλλά μόλις τέσσερις καλές ευκαιρίες (5-13 οι τελικές), έστω και αν βελτιώθηκε αισθητά με την είσοδο των Ινιέστα, Ράκιτιτς και Άλμπα στο δεύτερο ημίχρονο. Στατιστικά, από τη στιγμή που προηγήθηκε η γηπεδούχος, οι πιθανότητες νίκης των Καταλανών ήταν… απειροελάχιστες. Δεν τα έχουν καταφέρει καμία φορά που συνέβη αυτό τα τελευταία 86 χρόνια, ενώ δεν έχουν νικήσει ποτέ στο «Ανοέτα» ενώ έχαναν στο ημίχρονο (17 νίκες – 3 ισοπαλίες)!

Η Ρεάλ έκανε περίπατο κόντρα στην Εϊμπάρ στο «Μπερναμπέου», σημειώνοντας και τα τέσσερα γκολ έως το 39’ (5’ Χάμες, 18’ Λούκας Βάσκεθ, 19’ Ρονάλντο, 39’ Χεσέ), για να κατεβάσει στη συνέχεια ταχύτητα, κάνοντας συντήρηση ενόψει Βόλφσμπουργκ. Η Ατλέτικο έφτασε με ανατροπή στο 3-1 επί της Εσπανιόλ, χάρη στα γκολ των Τόρες (35’), Γκριεζμάν (58’) και Κόκε (89’), έχοντας μείνει πίσω στο 29’.

Αν κάτι (πέρα από το βαθμολογικό προβάδισμα) ηχεί ως νότα αισιοδοξίας για την Μπάρτσα, είναι ότι η περσινή ήττα στο «Ανοέτα», στο έμπα του 2015, λειτούργησε ως αφύπνιση, αποτελώντας την αφετηρία όλων των… καλών, που οδήγησαν στο τρεμπλ.