Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε τις ευκαιρίες του, αλλά ο Σέρβος με την κλάση του άντεξε όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και έκανε την ανατροπή.

Ο Νόλε αφού έχασε χθες το πρώτο σετ με 6-4 έπειτα από σχεδόν ένα 6ωρο (ας όψεται η βροχή που διέκοψε τρεις φορές το ματς), σήμερα στη συνέχεια της αναμέτρησης, είδε τον αποκλεισμό να έρχεται, αλλά έκανε δύο σπουδαίες ανατροπές και στα δύο σετ και με 7-5, 7-5, έκανε το 2-1 και πήρε το εισιτήριο για τον απογευματινό τελικό.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς είχε το προβάδισμα με 3-1 και κράτησε το σερβίς του ως το 4-3. Εκεί είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, αλλά ο Σέρβος έδειξε γιατί είναι το Νο1 στον κόσμο. Με λίγη τύχη και εκπληκτικές άμυνες, ισοφάρισε και μετά πέρασε και μπροστά με 6-5 στο σερβίς του.