Μετά από 4 ώρες και 12 λεπτά μιας εξαιρετικά σκληρής μάχης ο Ραφαέλ Ναδάλ ήταν αυτό που κατάφερε να νικήσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς και να προκριθεί για ακόμα μια φορά στα ημιτελικά του Roland Garros αποδεικνύοντας πως αυτός παραμένει ο άρχοντας στο χώμα! Από την πλευρά του ο Σέρβος τενίστας έδωσε ότι είχε, δυσκόλεψε όσο δεν πάει τον Ισπανό και πάλεψε για να γυρίσει υπέρ του το ματς!

Ο Ναδάλ πήρε το πρώτο σετ με 2-6. Ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε το ματς παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-4. Το τρίτο σετ άνηκε στον Ισπανό με 2-6 και το τέταρτο σετ ήταν ένα πραγματικό θρίλερ με τους δυο υπερπαίκτες να δίνουν τα πάντα. Τελικά, και αυτό κατέληξε στον Ναδάλ με 6-7 και παρά το γεγονός πως όταν ξέφυγε στο σκορ ο Τζοκοβιτς, έδειχνε να συμβιβάζεται με την ιδέα να κριθεί το ματς σε ένα πέμπτο σετ. Στο τέλος με ένα απίστευτο come back ο Ισπανός τενίστας κατάφερε να γυρίσει το σετ και να το κερδίσει!

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

«Είναι το σπουδαιότερο τουρνουά στην καριέρα μου. Δεν υπάρχει άλλο μέρος σαν κι αυτό για εμένα. Ο κόσμος είναι πάντα δίπλα μου και τον ευχαριστώ. Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς. Ο Νόβακ είναι από τους καλύτερους παίκτες στην ιστορία του τένις. Όταν παίζεις μαζί του πρέπει να δίνει τα πάντα για να κερδίσεις. Είναι μια μαγική νίκη για μένα» τόνισε ο Ράφα Ναδάλ μετά τη σπουδαία του νίκη και έδωσε ραντεβού με τους θαυμαστές του σε δύο ημέρες για τον μεγάλο ημιτελικό.