Μενού
  • Α-
  • Α+

Με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και παίκτες κλειδιά τους Παπαπέτρου, Λαρεντζάκη, η Ελλάδα ξεπέρασε το εμπόδιο της Τσεχίας (94-88) και προκρίθηκε στους «8» του Ευρωμπάσκετ όπου θα αντιμετωπίσει τη γηπεδούχο Γερμανία! Πολυτιμότερος ο Αντετοκούνμπο με καθοριστικό τρίποντο που έστειλε τη διαφορά στο +8, τεράστιες οι προσπάθειες όλων των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη που είδαν την Τσεχία να τους δημιουργεί μεγάλα προβλήματα για περισσότερα από 30 λεπτά.

Η Ελλάδα είχε πρόβλημα στην επίθεση και απόδειξη αυτού είναι οι μόλις 5 πόντοι του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο πρώτο ημίχρονο. Από τη στιγμή που προηγήθηκε με 16-6, είδε την Τσεχία να κάνει μια αντεπίθεση διαρκείας, να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ και να φτάνει στο +4 (45-41) στο τέλος του πρώτου 20λέπτου. Με τον πανέξυπνο και έμπειρο Βέσελι που λειτουργούσε σαν πλέι μέικερ ρακέτας, η Τσεχία δημιούργησε τεράστια ρήγματα στο ελληνικό καλάθι, ενώ την ίδια ώρα η Εθνική αδυνατούσε να βρει διαδρόμους σε άμυνα «5 εναντίον 5».

Η Ελλάδα δεν μπορούσε να τρέξει, δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και της έλειψε η δημιουργία. Εβαζε καλάθια με... αίμα, παρά τις συνεχείς προσπάθειες του Ιτούδη να βρει το κατάλληλο σχήμα στην περιφέρεια για να κάνει την ομάδα πιο γρήγορη. Ηταν σαφές πως κάτι έπρεπε να αλλάξει στο δεύτερο μέρος, κάτι που θα είχε... άρωμα Γιάννη προκειμένου η Εθνική να πάει το παιχνίδι στον δικό της ρυθμό και όχι στον ρυθμό που είχαν επιβάλλει οι Τσέχοι. Σε ένα βαθμό, το προσπάθησε στη γ' περίοδο, αλλά δεν ήταν αρκετό. Ο Αντετοκούνμπο πήγε αρκετές φορές στις βολές, έδωσε ανάσες, ωστόσο οι Τσέχοι έδιναν ρεσιτάλ έξω από τα 6,75μ., παίρνοντας συνεχώς πόντους κάθε φορά που η Εθνική πλησίαζε ή ισοφάριζε στο σκορ. Ετσι, στο 30' η Εθνική βρέθηκε στο -4 (68-64) και μπήκε στην τελευταία περίοδο για να τα δώσει όλα για όλα.

Ο Παπαπέτρου ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα... Με διαδοχικές προσπάθειες, εύστοχες βολές και μια καλή άμυνα, ο Ιωάννης έφερε το παιχνίδι στα ίσια και από 'κει και πέρα όλα ήταν θέμα άμυνας. Η Ελλάδα έπρεπε να πιέσει πολύ, να τρέξει ακόμη περισσότερο και να ευστοχήσει στα ελεύθερα σουτ που θα έβγαζε η αντίπαλη άμυνα με την προσαρμοσμένη άμυνα πάνω στον Αντετοκούνμπο. Παρότι τα σουτ δεν μπήκαν, η Εθνική βρήκε λύσεις από την άμυνα. Με τον Λαρεντζάκη σε ρόλο – κλειδί, η Εθνική πέρασε μπροστά, προηγήθηκε ύστερα από ώρα με 8 (78-70) και ήταν σαφές πλέον πως κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γιάννης με ένα κρίσιμο τρίποντο, κι ένα ακόμη στο φινάλε το οποίο πανηγύρισε έξαλλα μπροστά στην ελληνική εξέδρα... Την κατάλληλη στιγμή έκανε το +8 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη και την πρόκριση.

Πλέον, η Εθνική αντιμετωπίζει την Τρίτη (13/9) την Γερμανία για μια θέση στην 4άδα του Ευρωμπάσκετ 2002.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 6 (1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5/5 βολές).

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Μπάλβιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (3), Χρούμπαν 17 (3), Κρεϊτσί 3 (1), Κριζ, Κίζλινκ 6 (1), Πέτερκα, Σατοράνσκι 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σενάλ 3 (1), Βέσελι 21 (10/13 δίποντα, 3 ριμπαουντ).