Υπόθεση... 2 λεπτών αποδείχτηκε για τον ΠΑΟΚ το ματς της 11ης αγωνιστικής της Super League με τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα. Στο 8' και στο 10' οι Θεσσαλονικείς υπέγραψαν το 2-0 και επέστρεψαν στις νίκες. Νωρίτερα, Ατρόμητος και Αρης έμειναν στο 0-0 στο Περιστέρι. Η Λαμία είχε τα δοκάρια, αλλά ο Βόλος απέσπασε την ισοπαλία σε μια αναμέτρηση με πολλά γκολ (2-2) και που οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι. Πρώτη νίκη για τον Ιωνικό στο πρωτάθλημα και μάλιστα μέσα στο Ηράκλειο με αντίπαλο τον ΟΦΗ.

ΠΑΟΚ - ΠΑΣ 2-0

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα μετά την ήττα από την ΑΕΚ στο ντέρμπι της περασμένης Κυριακής, νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα και μείωσε προσωρινά στο -11 από τον πρωτοπόρο, Παναθηναϊκό.  Η τέταρτη χρονικά αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής της Super League, με την οποία ολοκληρώθηκε το «πρώτο μέρος» του προγράμματος, κρίθηκε εν πολλοίς στο δίλεπτο 8΄-10΄ διάστημα στο οποίο οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 2-0 και με σωστή διαχείριση στο δεύτερο μέρος έφτασαν σχετικά άνετα στην 5η εφετινή τους νίκη. Η έκτη ήττα για τους Ηπειρώτες δεν τους επέτρεψε να «ανασάνουν» βαθμολογικά (ισοβαθμούν στην 9η θέση με Λαμία και Αστλερα Τρίπολης) και, πλέον ελπίζουν σε «στραβοπατήματα» των Αρκάδων με την ΑΕΚ και Λεβαδειακού στο Αγρίνιο, έτσι ώστε να μην τους ξεπεράσουν στη βαθμολογία (Οι Βοιωτοί με νίκη τους «πιάνουν» στους 9 βαθμούς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (64΄ Νάσμπεργκ), Ρ. Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (70΄ Φ.Σοάρες), Κωνσταντέλιας (79΄ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (79΄ Τόμας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θ. Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Μπιλμπάο, Λώλης (81΄ Παμλίδης), Ροσέρο (90΄+1 Τσάβος), Φοφανά (46΄ Μορέιρα), Λιάσος (90΄+1 Τσίρης), Μπαλάν (64΄ Σταματελόπουλος).

Ατρόμητος - Αρης 0-0

Ισόπαλο δίχως τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ατρόμητο και Άρη στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Λίγα πράγματα από την ομάδα του Κρις Κόουλμαν που, ωστόσο, κράτησε στα ρηχά τους Θεσσαλονικείς και πήρε σχετικά εύκολα το βαθμό.  Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό. Ο Χουάν Ιτούρμπε με φάουλ στο 9' κι ο Ντορίν Ροτάριου στο επόμενο λεπτό με ατομική ενέργεια έστειλαν την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ο Βίνταρ Κιάρτανσον αστόχησε από το ύψος του πέναλτι στο 82' ενώ έξι λεπτά μετά, το φάουλ του Χουάν Μουνίθ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κουέστα.

Ο Άρης έχασε την ευκαιρία να πάρει το "τρίποντο" στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Γιαννιώτης σταμάτησε το σουτ του Μανού Γκαρθία μέσα από την περιοχή. Ήταν κι η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό και να παραμένουν μακριά από τους στόχους τους.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Κουέν (88' Μουνίθ), Ερλινγκμαρκ (88' Οικονομίδης), Ροτάριου, Κλωναρίδης (74' Κιάρτανσον), Ρομπάιγ.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (46' Εμπακατά), Μαζικού, Μπράμπετς (66' Ενκουλού), Φαμπιάνο, Νταμπό (46' Μανού Γκαρθία), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (60' Καμάτσο), Μαντσίνι, Γκρέι (72' Πάλμα).

ΛΑΜΙΑ - ΒΟΛΟΣ 2-2

Λαμία και Βόλος κυνήγησαν με πάθος το «ρίποντο» στο «Αθανάσιος Διάκος» στο εναρκτήριο ματς της 11ης αγωνιστικής της Super League, αλλά στο φινάλε δεν πανηγύρισε καμία. Το τελικό 2-2 «σφράγισε» τις προσπάθειες των 22 παικτών, με τους γηπεδούχους να αισθάνονται άτυχοι, καθώς είχαν και δύο δοκάρια με τους Σλίβκα στο 2΄ κι από την προσπάθεια του Τσιλούλη στο 59΄. Στο 10΄ η ομάδα του Τζανλούκα Φέστα πήρε το προβάδισμα. Ο Νοκέρ έχασε την μπάλα κι ο Ντε Βινσέντι που καραδοκούσε με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή «έγραψε» το 1-0. Στο 38' ο Βόλος χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικός στο ματς κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το εκπληκτικό μακρινό σουτ του Φερνάντες.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων η Λαμία πήρε ξανά το προβάδισμα στο 39'. Οι Φθιώτες βγήκαν αμέσως στην επίθεση, ο Σιμόν έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, όπου ο Νούνιες με προβολή έκανε το 2-1. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο γκολ πριν μπουν στ΄ αποδυτήρια, αλλά η κεφαλιά του Τζανδάρη στο φινάλε του πρώτου μέρους δεν βρήκε το στόχο της. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ισοφάριση στο 56ο λεπτό με το άπιαστο σουτ του Ζαν Πιερ Μπαριέντος έξω από την περιοχή (2-2).

ΛΑΜΙΑ (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Κορνέζος, Αντέτζο, Γκοράνοφ, Τζανδάρης, Σλίβκα, Νούνιες, Τζανδάρης, Σλίβκα, Νούνιες (83΄ Ασκόβσκι), Ντε Βινσέντι (77΄ Μπεχαράνο), Τσιλούλης (67΄ Γιακουμάκης), Μανούσος (77΄ Μποάκιε).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Ουές (46΄ Λούνα), Σιέλης, Εσκοβάλ, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Φερνάντες (86΄ Πιρίνεν), Ντέλετιτς (68΄ Κούτσιας), Νοκέρ (46΄ Μεθκίδα), Οζέγκοβιτς (86΄ Ματίγια).

ΟΦΗ - Ιωνικός 0-2

Την πρώτη του νίκη στη Super League και, μάλιστα, εκτός έδρας, πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου ο Ιωνικός στο Ηράκλειο με 2-0 επί του ΟΦΗ, στο δεύτερο χρονικά ματς της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μετά από 4 ισοπαλίες στα πρώτα 10 ματς, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού «έσπασε το ρόδι» με τα δύο γκολ του Μάντζη στο δεύτερο ημίχρονο, ένα «τρίποντο» που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει σε ακόμη καλύτερη συνέχεια. Ο ΟΦΗ παρότι προερχόταν από τη σπουδαία ισοπαλία στην Θεσσαλονίκη επί του Αρη, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.  Οι δύο ομάδες βρίσκονται χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Ο Ιωνικός είναι στην τελευταία θέση με μόλις 4 βαθμούς και ο ΟΦΗ είναι στη 12η θέση με 7 βαθμούς. Οπότε και για τους δύο το μοναδικό ζητούμενο στο αποψινό παιχνίδι είναι η νίκη.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 56'. Ο Λοβέρα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μάντζης με κεφαλιά νίκησε στον αέρα τον Μπαλογιάννη κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μανδά για το 0-1. Τα πάντα τελείωσαν στο 84΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μάντζη, με το οποίο κρίθηκε η αναμέτρηση. Ο σκόρερ του Ιωνικού έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, γύρισε στον Ρομαό ο τελευταίος νικήθηκε από τον Μανδά, αλλά ο Μάντζης με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Μπαλογιάννης (63΄ Θοράρινσον), Βούρος, Διαμαντής, Περέα, Μεγιάδο (74΄ Ντίκο), Ντιουσέ (63΄ Ντουρμισάι), Τοράλ (25΄ λ.τρ. Μπουζούκης), Τζου (46΄ Θεοδοσουλάκης), Γκερέρο.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Σάκιτς, Ρομαό, Φαντιγκά (76΄ Μασάς), Λοβέρα (66΄ Κάνιας), Σεμπά (87΄ Αντούνες), Ελευθεριάδης, Μάντζης (87΄ Ιωαννίδης).