Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση με την Εφές στην Πόλη για την 11η στροφή της Ευρωλίγκα, με τον Γουόκαπ, τον ΜακΚίσικ και τον Βεζένκοβ να σκοράρουν για το 0-10 στο τρίτο λεπτό. Ο Φαλ δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι (8-16 στο 8'), ο Μπαρτζώκας κράτησε την αρχική του πεντάδα για εννέα λεπτά στο παρκέ και η πρώτη περίοδος ανήκε στους Πειραιώτες που ήταν καταπληκτικά διαβασμένοι. Φαλ και Λαρεντζάκης έγραψαν το 16-23 στο 12', με τον Έλληνα γκαρντ να σκοράρει ξανά για το 24-30 την ώρα που ο Μίτσιτς κι ο Μπομπουά είχαν συνεχώς απαντήσεις για να κρατήσουν την Εφές κοντά στο σκορ.

Ο Σλούκας με τρίποντο έγραψε το 26-36 που ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα του Ολυμπιακού, όμως ο Κάναν δεν πρόσφερε και οι Τούρκοι ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι τους τρεις (34-37) στο 18' χωρίς να καταφέρουν κάτι περισσότερο. Το 33-41 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα του 71.4% στο δίποντο και των πέντε λαθών που είχαν οι ερυθρόλευκοι, σε ένα πραγματικά καλό εικοσάλεπτο, που έδειξε τον χαρακτήρα τους.

Με τον Φαλ να καρφώνει σε διαδοχικές φάσεις στο ξεκίνημα του β' μέρους, ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στο +10 (35-45). Και πάλι όμως δεν κράτησε το μομέντουμ. Η Εφές μείωσε στο καλάθι (43-47) και στον πόντο (46-47) με τρίποντο του Μπομπουά, σε ένα σημείο στο οποίο ο Βεζένκοβ έπαιξε σαν... Βεζένκοβ, έβαλε διαδοχικά σουτ από την περιφέρεια και έχτισε προβάδισμα επτά πόντων για την ομάδα του (46-53 στο 27'). Το οποίο ούτε αυτή το φορά κράτησε, για να μπουν οι δύο μονομάχοι στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 52-53.

Εκεί ο Κλάιμπερν έβαλε σερί τρίποντα για το 58-53, πριν ο Μίτσιτς σκοράρει για το 64-56 και ρίξει τον Ολυμπιακό στα σκοινιά. Λαρεντζάκης και Βεζένκοβ κράτησαν την ελπίδα ζωντανή, μέχρι ο Μπομπουά να βάλει άλλο ένα μακρινό σουτ για το 77-69 που έκοψε τα πόδια των αντιπάλων του και έκρινε τον αγώνα ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε.

Στο τέλος, ουσιαστικά οι Πειραιώτες προδόθηκαν από δυνάμεις και πλήρωσαν τον «βομβαρδισμό» έξω από τα 6,75μ. των Κλάιμπερν, Μίτσιτς και Μπομπουά στο τέταρτο δεκάλεπτο γνωρίζοντας την ήττα 82-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπράιαντ 5 (1), Κλάιμπερν 24 (5/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τέιλορ 3 (1), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πολονάρα 4 (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 4, Ντάνστον

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάναν, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Φαλ 12 (6/7 δίποντα), Σλούκας 12 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 18 (4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 3, Μπλακ, ΜακΚίσικ 5 (2/5 δίποντα)