Η Ολλανδία έγινε η πρώτη ομάδα που τσέκαρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στο Κατάρ, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 των ΗΠΑ έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντένζελ Ντάμφρις. Οι «οράνιε» θα παίξουν για μια θέση στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022 την Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι που απέκλεισε με 2-1 την Αυστραλία.

Μπροστά σε περίπου 50.000 θεατές, ο άσος της Ιντερ με δύο ασίστ σε δύο πανομοιότυπες φάσεις ήταν ο δημιουργός των πρώτων γκολ της ομάδας του, ενώ πέτυχε το τρίτο κόβοντας τα φτερά των Αμερικανών που είχαν ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 λίγα λεπτά νωρίτερα. Πρώτα στο 10ο λεπτό ο δεξιός μπακ των «νερατζούρι» γύρισε από τα δεξιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ο Μέμφις Ντεπάι με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάμφρις γύρισε ξανά την μπάλα από τα δεξιά και αυτή τη φορά ήταν ο Μπλιντ, ο οποίος με δικό του διαγώνιο σουτ νίκησε τον Τέρνερ κι έβαλε τις βάσεις για πρόκριση.

Ο Λουίς Φαν Γκααλ, άφησε τις ΗΠΑ να κάνουν παιχνίδι κι επιδίωξε η ομάδα του να χτυπήσει στην κόντρα. Η «αστερόεσσα» βραχυκύκλωσε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι «οράνιε» έκανε... πάρτι όποτε έβρισκε ανοιχτούς χώρους. Με την έναρξη του β' μέρους, οι Αμερικανοί προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση και μπήκαν ξανά στο κόλπο της πρόκρισης με ένα τυχερό γκολ του Ράιτ, ύστερα από μπαλιά του Πούλισικ από δεξιά στο ύψος της μικρής περιοχής. Οι ΗΠΑ αναθάρρησαν με το γκολ στο 76', όμως ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Με πλασέ στην κίνηση ο κορυφαίος του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά πάρε-βάλε του Μπλιντ κι έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των Αμερικανών για συνέχεια στην πορεία τους στη διοργάνωση. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Σαμπάιο έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Κοπμάινερς και Φρένκι Ντε Γιονγκ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Γκααλ): Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακε (90'+ Ντε Λιχτ), Ντάμφρις, Ντε Ρουν (46' Μπεργκβάιν), Φρένκι Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Κλάασεν (46' Κοπμάινερς), Χάκπο (90'+ Βέγκχορστ), Ντεπάι (82' Σίμονς).

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπελχάτερ): Τέρνερ, Ντεστ (75' Γέντλιν), Κάρτερ-Βίκερς, Ριμ, Ρόμπινσον, ΜακΚένι (67' Ράιτ), Άνταμς, Μούσα, Γουεά (67' Ααρονσον), Φερέιρα (46' Ρέινα), Πούλισικ.