Maroko
Μαρόκο | Associated Press

Το Μαρόκο έκανε την έκπληξη κόντρα στην Ισπανία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022, επικρατώντας της στην παράταση με την κανονική διάρκεια και την παράταση να ολοκληρώνονται χωρίς σκορ (0-0). Οι Αφρικανοί θα μάθουν τον αντίπαλό τους για τους «8» απόψε το βράδυ, καθώς θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Πορτογαλία - Ελβετία.

Η Ιστορική ποδοσφαιρική πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ στο Κατάρ, ήρθε από ένα ρεσιτάλ της άμυνας που άντεξε για περισσότερα από 120 λεπτά κόντρα στη συνεχή κατοχή της Ισπανίας, παίρνοντας τελικά μια τεράστια νίκη στη διαδικασία των πέναλτι! Δεν μετέτρεψαν σε γκολ κανένα από τα τρία που εκτέλεσαν οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε, οι οποίοι με μοιραίους τους Σαράμπια, Σολέρ και Μπουσκέτς, γνώρισαν έναν οδυνηρό για εκείνους αποκλεισμό. Ήρωας για το Μαρόκο ο τερματοφύλακάς του, Μπόνο, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι, ενώ σκόραραν οι Σαμπιρί, Ζιγές και Χακίμι!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ισπανία να κυριαρχεί από πλευράς κατοχής, κυκλοφορώντας συνεχώς την μπάλα στο κέντρου του γηπέδου, ενώ το Μαρόκο την περίμενε, με πολύ καλά οργανωμένες τις αμυντικές του γραμμές. Παρ' όλα αυτά, η πρώτη τελική στο παιχνίδι ήταν για τους Βορειοαφρικανούς, με τον Χακίμι να εκτελεί όμορφα φάουλ που πήρε ο Μπουφάλ, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιμόν.

Στο 25’ η Ισπανία είχε τεράστια διπλή ευκαιρία με Τόρρες και Γκάβι, αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη για ξεκάθαρο οφσάιντ, με την πρώτη πραγματική της τελική να έρχεται στο 27’, μετά από μπαλιά του Άλμπα στην πλάτη της άμυνας και διαγώνιο σουτ του Ασένσιο στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 33’ το Μαρόκο απείλησε ξανά, με τον Μαζράουι να κλέβει και να σουτάρει με δύναμη από μακριά, αναγκάζοντας τον Σιμόν να μπλοκάρει δύσκολα και με διπλή προσπάθεια. Η Ισπανία συνέχιζε να κυριαρχεί στην κατοχή και να ψάχνει τρόπο να «ξεκλειδώσει» την πολυπρόσωπη άμυνα των αντιπάλων της, όμως το Μαρόκο ήταν εκείνο που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 43’, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και σέντρα του Μπουφάλ, με τον Αγκέρ να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά από κοντά.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να έχει συνέχεια την μπάλα στα πόδια της και το Μαρόκο να αμύνεται άψογα, κλείνοντας τους χώρους ολόσωστα και δίνοντας ελάχιστα στους επιθετικούς της «φούρια ρόχα». Στο 55’ ο Τόρρες έστρωσε στον Όλμο και εκείνο με δυνατό σουτ από μακριά έστειλε την μπάλα πάνω στον Μπόνο, ενώ στο 69’ ο Μοράτα μπήκε με προϋποθέσεις στη μεγάλη περιοχή, αλλά κόπηκε με υπέροχο τάκλιν του άψογου Αγκέρ. Στο 80’ ο Αγκέρ είχε σημαντικότατη επέμβαση και σε ένα επικίνδυνο γύρισμα του Νίκο Γουίλιαμς, πριν αποχωρίσει τραυματίας στο 84’.

Στο 86’ και μετά από σέντρα του Χακίμι ο Σεντιρά δεν κατάφερε να βρει εστία, ενώ στο 89’ ο Άμραμπατ έκανε σωτήριο για το Μαρόκο τάκλιν, σε επέλαση του Γουίλιαμς. Ο Μοράτα έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ με κεφαλιά από καλή θέση στο 90’+1’, πριν ο Όλμο τεστάρει τα αντανακλαστικά του Μπόνο με πονηρή εκτέλεση φάουλ. Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, ο Λαπόρτ πήρε κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά η άμυνα του Μαρόκου βγήκε ξανά νικήτρια, μπλοκάροντας την μπάλα πριν πάει προς την εστία. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, με την Ισπανία να απειλεί στο 100’ με άστοχη κεφαλιά του Μοράτα και στο 101’ με σουτ του Μπαλντέ που κόντραρε στον Χακίμι

Μαρόκο (Bαλίντ Ρεραγκρί 4-3-3): Μπόνο-Χακίμι, Αγκέρ (84’ Ελ Γιαμίκ), Σάις, Μαζράουι (82’ Αλάλ) - Άμπραμπατ, Ουναχί (120’ Μπαντούν), Αμαλάχ (82’ Σεντίρα) - Ζιγιές, Μπουφάλ (66’ Εζαμπντέ), Εν- Νεσίρι (82’ Σαμπιρί).

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε 4-3-3): Σιμόν- Γιορέντε, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα (98’ Μπαλντέ) - Μπουσκέτς, Πέδρι, Γκάβι (63’ Σολέρ) – Όλμο (98’ Φατί), Τόρρες (75’ Νίκο Γουίλιαμς, 119’ Σαράμπια), Ασένσιο (63’ Μοράτα).