kroatia-maroko
Κροατία-Μαρόκο, Μουντιάλ 2022 | Associated Press

Η Κροατία επικράτησε με 2-1 του Μαρόκο στον μικρό τελικό του Μουντιάλ 2022 και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Κατάρ, σε μία νέα μεγάλη επιτυχία για τη χώρα, μετά τη δεύτερη θέση στο Μουντιάλ του 2018 (αλλά και την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου της Γαλλίας το 1998). Οι δύο χώρες συναντήθηκαν για δεύτερη φορά στη φετινή διοργάνωση καθώς στον πρώτο αγώνα τους, στη φάση των ομίλων, είχαν έρθει ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Η σημερινή αναμέτρηση όμως ήταν πολύ πιο χορταστική, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν «φορτσάτες» και να σημειώνουν δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο! Το τελικό σκορ όμως έκρινε η γκολάρα του Ορσιτς στο 42ο λεπτό με άπιαστο πλασέ.

Η αρχή της αναμέτρησης στο στάδιο «Καλίφα Ιντερνάσιοναλ» της Ντόχα, ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς στο 7' άνοιξε το σκορ ο Γκβάρντιολ με κεφαλιά, ενώ με τον ίδιο τρόπο, δύο λεπτά αργότερα απάντησε για τους Μαροκινούς ο Ντάρι. Τελική νικήτρια όμως θα ήταν η «Χρβάτσκα», αφήνοντας την τέταρτη θέση στη μεγάλη έκπληξη του φετινού Μουντιάλ, το Μαρόκο.

Διαιτητής: Αλ Γιασίμ (Κατάρ)

Κίτρινες: Ουνάχι, Αμαλάχ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Γκβάρντιολ, Όρσιτς (90+5΄ Γιάκιτς), Μάγερ (66΄ Πέτκοβιτς), Μόντριτς, Κόβατσιτς, Πέρισιτς, Λιβάγια (66΄ Πάσαλιτς), Κράμαριτς (61΄ Βλάσιτς)

ΜΑΡΟΚΟ (Βαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Ντάρι (64΄ Μπενούν), Ελ Γιαμίκ (67΄ Αμαλάχ), Ατιάτ Αλάχ, Σαμπίρι (46΄ Σαΐρ), Αμραμπάτ, Ελ Κανούς (56΄ Ουνάχι), Ζίγες, Εν Νεσίρι, Μπουφάλ (64΄ Ζαρούρι)