messi
Αργεντινή-Γαλλία, Μουντιάλ 2022 | Eurokinissi

Σε έναν αγώνα που θα μείνει στην Ιστορία του ποδοσφαίρου η Αργεντινή με ηγέτη τον Λιονέλ Μέσι, τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή όλων των εποχών (ναι, επιτέλους μπορούμε να το πούμε) επικράτησε της Γαλλίας με 4-2 στα πέναλτι (3-3 το σκορ σε κανονική ροή αγώνα) και κατέκτησε το Μουντιάλ 2022. Σε μία αναμέτρηση «θρίλερ», οι «αλμπισελέστε» έκαναν ό,τι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο περνώντας μπροστά στο σκορ με 2-0 και οι «τρικολόρ» προχώρησαν σε μία απίστευτη ανατροπή και ισοφάρισαν με 2-2 με δράστη τον Κιλιάν Μπαπέ.

Εκεί ακολούθησε η παράταση όπου αν και ο Λιονέλ Μέσι έστειλε τους Αργεντινούς στα... ουράνια στο 108' κάνοντας το 3-2, ένα νέο πέναλτι από τον Μπαπέ στο 118' έφερε το ματς πάλι στα ίσα και την αγωνία στο κατακόρυφο! Ετσι φτάσαμε στην αγωνιώδη διαδικασία των πέναλτι όπου ο Εμιλιάνο Μαρτίνες απέκρουσε την εκτέλεση του Κομάν, ενώ ο Τσουαμενί ήταν άστοχος, με αποτέλεσμα στο τέλος οι Αργεντινοί να είναι αυτοί που ξέσπασαν σε ξέφρενα πανηγύρια!

Ο αγώνας ήταν μία πραγματική… διαφήμιση του ποδοσφαίρου, με την Αργεντινή να παίρνει προβάδισμα με το γκολ του Λιονέλ Μέσι και να διπλασιάζει με τον Ανχελ Ντι Μαρία μερικά λεπτά αργότερα. Η Γαλλία κατάφερε να αντιδράσει στα τελευταία δέκα λεπτά της κανονικής διάρκειας με τον Κιλιάν Εμπαπέ να σκοράρει δύο φορές και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί ο Μέσι βρήκε ξανά δίχτυα, αλλά οι «τρικολόρ» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη καθώς ο… συνήθης ύποπτος Κιλιάν Εμπαπέ έφερε το σκορ ξανά σε ισορροπία, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα πέναλτι για να λύσουν τις διαφορές τους. Εκεί η Αργεντινή αποδείχθηκε ισχυρότερη και κατάφερε να φορέσει το «στέμμα» της παγκόσμιας πρωταθλήτριας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αργενυινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Ε. Μαρτίνες, Μολίνα (91΄ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο (120΄+1 Ντιμπάλα), Ντι Μαρία (64΄ Ακούνια), Φερνάντες, Ντε Πολ (102΄ Παρέδες), ΜακΚάλιστερ (116΄ Πετσέλα), Μέσι, Άλβαρες (103΄ Λ. Μαρτίνες)

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Κουντέ (120΄+1 Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ (71΄ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Ραμπιό (96΄ Φοφανά), Γκριεζμάν (71΄ Κομάν), Ντεμπελέ (41΄ Κόλο Μουανί), Ζιρού (41΄ Τιράμ), Μπαπέ