PAOK - Atromitos
ΠΑΟΚ - Ατρόμητος | Eurokinissi

Τα Χριστούγεννα, πλησιάζουν αισίως στη νέα χρονιά και η Super League, μετά και την προσωρινή διακοπή ελέω Μουντιάλ, επέστρεψε με δυνατές αναμετρήσεις για τους διεκδικητές του τίτλου, μεταξύ αυτών του Ολυμπιακού, της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ. Την αρχή έκαναν οι Πειραιώτες, οι οποίοι μετά και τη μέτρια εμφάνισή τους απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα (3-3) επέστρεψαν στον παλιό, καλό τους εαυτό και επικράτησαν με πολύ μεγάλη άνεση του Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ολυμπιακός στον τελευταίο του αγώνα για τη φετινή χρονιά δε φρόντισε να απογοητεύσει επιθετικά και να φτάσει σε μία επικράτηση με σκορ 5-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη, με πέντε, μάλιστα, διαφορετικούς σκόρερ, τον Μπιέλ, τον Χάμες, τον Μπακαμπού, τον Γκάρι Ροντρίγκες και τον Μασούρα. Άξιο αναφοράς είναι ότι ο Κολομβιανός αλλά και ο Γκάρι είχαν και από μία ασίστ.

Η ομάδα του Μίτσελ, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, συνέτριψε τους Αρκάδες με 5-0 στο Φάληρο και επέστρεψε στις νίκες, προσπερνώντας έστω και προσωρινά τον ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ο Αστέρας Τρίπολης υποτάχθηκε στις ορέξεις των παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι απειλήθηκαν σοβαρά μόνο μία φορά στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Πειραιώτες ήταν αρκετά αποτελεσματικοί, αφήνοντας ικανοποιημένο τον Μίτσελ, ο οποίος είδε την ομάδα του να σκοράρει πέντε γκολ με διαφορετικούς σκόρερ. Τον χορό άνοιξε ο Μπιέλ, ακολούθησε ο Χάμες Ροντρίγκες, ο Μπακαμπού, o Γκάρι Ροντρίγκες, με τον Γιώργο Μασούρα να βάζει στις καθυστερήσεις το κερασάκι στην τούρτα.

Συνοδεία κόσμου η ΑΕΚ στον Βόλο

Η ΑΕΚ “διέλυσε” με 4-0 το Βόλο στο Πανθεσσαλικό για τη 15η αγωνιστική της Super League 1 και πλησίασε τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος. Με εξαιρετική απόδοση από την αρχή του αγώνα και σκόρερ τους πρώτην του Βόλου, Μήτογλου και Φαν Βέερτ, συν τους Πινέδα και Λιβάι Γκαρσία, η ΑΕΚ πήρε επιβλητική νίκη στην έδρα των Θεσσαλών, η οποία είχε “κατακλυστεί” από πάνω από 8.000 οπαδούς της Ένωσης.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και “απείλησε” από νωρίς την εστία του Κλέιμαν, με τον Λιβάι Γκαρσία να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ στο 4′ και να αναγκάζει στην πρώτη μεγάλη απόκρουση τον τερματοφύλακα του Βόλου. Δεν άργησε όμως να έρθει και το πρώτο γκολ στον αγώνα, αφού από την πίεση της ΑΕΚ και ένα κόρνερ, η μπάλα έφθασε στον Αραούχο από αριστερά και αυτός με εντυπωσιακό γύρισμα βρήκε τον Μήτογλου, ο οποίος πήρε την κεφαλιά και σκόραρε για το 1-0 στην αναμέτρηση.

Ο αρχηγός της ΑΕΚ είχε μάλιστα αμέσως μετά την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά το πλασέ του από κοντά, έστειλε την μπάλα άουτ. Η φάση είχε ξεκινήσει από τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος δημιουργούσε διαρκώς “ρήγματα” από δεξιά και με μία δική του ενέργεια, οδήγησε και στο δεύτερο γκολ της ΑΕΚ. Στο 30ο λεπτό, ο επιθετικός από το Τρίνινταντ και Τομπέιγκο έκανε φοβερή ντρίμπλα και γύρισμα από δεξιά, με τον Πινέδα να πλασάρει με τη μία και να “γράφει” το 2-0 για την ομάδα του.

Πέντε λεπτά αργότερα δε, ένα λάθος στην άμυνα του Βόλου και η πάσα του Αραούχο στον Φαν Βέερτ, έφερε και τρίτο γκολ για την ΑΕΚ, αφού ο Βέλγος επιθετικός σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς, τελειώνοντας εύκολα τη φάση από κοντά για το 3-0. Η ΑΕΚ προηγήθηκε έτσι με 4-0 και λίγο έλειψε να πετύχει και πέμπτο γκολ με τον ίδιο παίκτη, αλλά το πλασέ του στο τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, ήταν… τραγικό, ενώ στη συνέχεια έχασε την ισορροπία του και δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Άφησε βαθμούς στο Περιστέρι ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έκανε τα πάντα για να  πανηγυρίσει την πέμπτη σερί νίκη του στη Super League 1 κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι, για την 15η αγωνιστική της Super League 1, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Οι Θεσσαλονικείς, αν και ανώτεροι, έμειναν στο 1-1 με τους Περιστεριώτες, αφήνοντας δύο σημαντικούς βαθμούς στη μάχη του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Ολιβέιρα, ωστόσο δεν τελείωσε το παιχνίδι με τις φάσεις που δημιούργησε.

Ο βελτιωμένος Ατρόμητος βγήκε μπροστά και κατάφερε να βρει την ισοφάριση με τον Κουέν, βάζοντας φρένο στο ασπρόμαυρο σερί των τεσσάρων νικών στο πρωτάθλημα.

Επιβίωσε ο Λεβαδειακός - Κέρδισε τον Ιωνικό

Ο Λεβαδειακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο σημερινό (28/12) ντέρμπι της ουράς, καθώς επικράτησε 1-0 του Ιωνικού και θα κάνει Πρωτοχρονιά εκτός της επικίνδυνης ζώνης, αφού αύριο θα παίξουν Λαμία-ΠΑΣ και είναι αδύνατον να τον περάσουν και οι δύο. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την 9η ήττα τους στη σεζόν και το φινάλε του έτους θα τους βρει στην τελευταία θέση. Οι Βοιωτοί ξεκίνησαν με τον Στογιάνοβιτς στο τέρμα, τους Κωνσταντινίδη, Τσάπρα, Μπάχανακ, Βήχο στην άμυνα, τους Μεχία, Νίκα, Χάμοντ στον άξονα, τους Βρακά, Δούμτσιο στα άκρα και τον Μουτίνιο στην κορυφή της επίθεσης.

Οι Νικαιώτες είχαν τον Χουτεσιώτη κάτω από τα γκολπόστ, τους Μύγα, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς στην άμυνα, τους Αντούνες, Τσίμπσαχ στον άξονα, τους Φαντιγκά, Λοβέρα στα άκρα και τον Αοσμαν κοντά στον φορ Ιωαννίδη. Σέντρα λοιπόν σε ένα πολύ κρίσιμο ματς, όπου εύλογα ο παράγοντας σκοπιμότητα βρίσκονταν σε πρώτο πλάνο. Ετσι οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ συγκεντρωμένες και στο πρώτο 20λεπτο ήταν εμφανής η προσοχή τους στην άμυνα. Ο Ιωνικός είχε σε αυτό το διάστημα την κατοχή, ο Λεβαδειακός απείλησε με μία εκτέλεση φάουλ του Μουτίνιο που «έβγαλε» ο Χουτεσιώτης και το 0-0 ως αποτέλεσμα αντιπροσώπευε σε μεγάλο βαθμό την εικόνα της αναμέτρησης.

Κάπου εκεί όμως σα να γύρισε ο διακόπτης και είδαμε ένα ωραίο παιχνίδι, με τους «πράσινους» να πατάνε καλύτερα και κυρίως να βγάζουν «αυτοματισμούς» μέσα στο γήπεδο. Κατά χρονική σειρά από το 20' ως το 40' είχαμε τέσσερις «καθαρές» φάσεις, τρεις για τον Λεβαδειακό και δύο για τον Ιωνικό και ένα πανέμορφο γκολ, εκείνο του Δούμτσιου στο 31' όταν μετά από κόρνερ των φιλοξενουμένων ο Μεχία εκμεταλλεύτηκε το λάθος τους και βγήκε στο τρανζίσιον, έπαιξε πλάγια για τον νεαρό 25χρονο που μέσα από την περιοχή και από δύσκολη θέση «έσκαψε» και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη. Ηταν τότε που άλλαξαν οι ισορροπίες.