AEK - PAS Giannena
ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννενα | Eurokinissi
  • Α-
  • Α+

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πλησιάσει και άλλο τον Παναθηναϊκό στην «κούρσα» για τον τίτλο της Super League, μετά και την ήττα που υπέστη στα Ιωάννινα από την τοπική ομάδα του ΠΑΣ. Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του ομώνυμου πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να χάνει από τον ΠΑΣ Γιάννενα 2-1 και να μένει έτσι στον -7 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που κέρδισε με 1-0 τον Λεβαδειακό. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν ο Ριένστρα στο 9ο λεπτό όταν πλάσαρε τον Αθανασιάδη και στο 32 ο Σόρια με κεφαλιά νίκησε και τον Αθανασιάδη στην κλειστή του γωνία. Αντίδραση έβγαλε και η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με σκόρερ τον Αραούχο κατάφερε να μειώσει, αλλά να μην πάρει τον πολύτιμο βαθμό.

Νωρίτερα, νικηφόρα πέρασε ο Παναθηναϊκός από τη Λιβαδειά στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League, διατηρώντας έτσι την απόσταση ασφαλείας στη βαθμολογία. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 1-0 και επέστρεψαν στις νίκες, ύστερα από δύo αγωνιστικές. Το γκολ του Παναθηναϊκού σημείωσε ο Βέρμπιτς στο 35ο λεπτό του αγώνα.