pinella
Πινέδα | Eurokinissi

Με αρκετά έκτροπα ξεκίνησε ο αγώνας της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής για τη Super League. Η ΑΕΚ κατάφερε, όμως, να σπάσει το αήττητο του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού με 1-0, μειώνοντας παράλληλα στο -4 από τον βαθμολογικό πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος. Το γκολ, σε ένα ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο αγώνα για τις δύο ομάδες, για την «Ένωση» έβαλε στο 68ο λεπτό ο Πινέδα από «δύσκολη θέση», βάζοντας φωτιά στην OPAP Arena της Νέας Φιλαδέλφειας.

«Αέρας ο Ολυμπιακός στον Βόλο» - Χωρίς προβλήματα ο Άρης

Μπροστά σε 15.000 οπαδούς του, που κατέκλυσαν τις εξέδρες του Πανθεσσαλικού, ο Ολυμπιακός νίκησε 4-0 τον Βόλο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League και μείωσε στους 7 βαθμούς την απόστασή του από την κορυφή. Τα γκολ για τους «Ερυθρόλευκους» έβαλαν οι Μπίελ, Χουάνγκ, Μπακαμπού και  Ελ Αραμπί σε μία από τις πιο εύκολες νίκες των Πειραιωτών.

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Άρης επικράτησε με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης στη Θεσσαλονίκη για τη 17η αγωνιστική της Super League 1 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας τον έκτο πλέον Βόλο. Τα γκολ για τους Θεσσαλονικείς, που επέστρεψαν δυναμικά στις νίκες έβαλαν οι Μάνου Γκαρθία, Φαμπιάνο και Καμάτσο.