marselo
Ολυμπιακός, Μαρσέλο | Eurokinissi

«Σφράγισαν» την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός, η ΑΕΚ και ο Αρης. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν το εμπόδιο του Ατρόμητου με ισοπαλία, οι «πράσινοι» ήταν συνεπείς στο «ραντεβού» με τον ΠΑΟΚ στους «8», ενώ ο ΑΕΚ και Αρης πέτυχαν εύκολες νίκες έναντι της Κηφισιάς και Λεβαδειακού αντίστοιχα.

Στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ στο 8'  με τον Τζοβάρα. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γιαννιώτης, που έβγαλε το τετ α τετ με τον Μασούρα (13΄), απέκρουσε το σουτ του Κασάμι (15΄) αλλά στο 38΄ δεν κατάφερε να αντιδράσει, όταν ο Σισέ ισοφάρισε από κοντά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μαρσέλο σημείωσε ένα θεαματικό γκολ με εναέριο βολ πλανέ στη σέντρα του Μπουχαλάκη. Ο Ατρόμητος έφερε τον αγώνα ξανά σε ισορροπία στο 53΄ με τον Κωτσόπουλο, ο οποίος ισοφάρισε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Πομόνης (71΄ Κεσχρίντα), Στρούγγης, Χατζηησαΐας, Αθανασίου (71΄ Ντε Μποκ), Οικονομίδης, Φριντζόνσον (46΄ Ρομπάιγ), Κλωναρίδης, Τζοβάρας, Κωτσόπουλος, Τζαβίδας (78΄ Κιάρτανσον).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Ρέτσος, Σισέ, Μαρσέλο, Σαμασέκου, Μπουχαλάκης, Κασάμι, Ροντρίγκες (67΄ Βρουσάι), Μασούρας (72΄ Ουί Τζο), Ελ Αραμπί (78΄ Βαλμπουενά).

Παναθηναϊκός - Βόλος 2-0

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Βόλο στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» με 2-0 και με συνολικό σκορ 5-0, προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Τσέριν και ο Σπόραρ σημείωσαν τα γκολ της νίκης για τους περσινούς Κυπελλούχους, οι οποίοι αφοσιώνονται πλέον στον αγώνα της Κυριακής (15/1) με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες». Οι «πράσινοι» στο 11’ είχαν την πρώτη τελική τους, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέρμπιτς πέρασε άουτ. Η πίεση του Παναθηναϊκού καρποφόρησε στο 40’ με τον Τσέριν να σκοράρει. Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 80’, από κόρνερ του Μπερνάρ και γυριστή κεφαλιά του Φακούντο Σάντσες, ο Σλοβένος στράικερ με κοντινή προβολή έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Πούχατς (75’ Παλάσιος), Ρουμπέν (64’ Σπόραρ), Τσόκαϊ, Τσέριν, Βαγιαννίδης (82’ Κουρμπέλης), Βέρμπιτς (65’ Μπερνάρ), Ιωαννίδης (82’ Κώτσιρας)

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Ταχάτος, Ασλανίδης, Σιέλης, Ουές, Μεθκίδα, Καρτάλης, Μεταξάς (66’ Ντέλετιτς), Γκάγκι (66’ Τσελεμπάκης), Τσιρίνος (66’ Μπαριέντος), Κούτσιας (46’ Οζέγκοβιτς).

ΑΕΚ - Κηφισιά 3-0

Η ΑΕΚ «σφράγισε» την πρόκριση επικρατώντας 3-0 της Κηφισιάς στη ρεβάνς της OPAP Arena. Η Ένωση, που είχε νικήσει 2-0 στο πρώτο ματς, θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση το νικητή του ζευγαριού Πανσερραϊκός-Απόλλων Πόντου. Ο Γιώργος Μουστακόπουλος στο 27΄ άνοιξε το σκορ, ενώ το 2-0 «έγραψε» ο Βεντάντ Ραντόνια με πλασέ από κοντά μετά από παράλληλη σέντρα του Λάζαρου Ρότα. Στο 83΄ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε από κοντά ο Θεοδόσης Μαχαίρας μετά από γύρισμα του Πινέδα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια (63΄ Πινέδα), Τζαβέλλας, Μήτογλου, Ρότα, Μουστακόπουλος, Γαλανόπουλος, Τσούμπερ (65΄ Μαχαίρας), Φερνάντες, Μάνταλος, Φαν Βέερτ (77΄ Κοσίδης)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Αγριμάκης, Ποζατζίδης, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Γκίνη, Παπασάββας (55΄ Πέιος), Να'α, Προβυδάκης (79΄ Προβυδάκης), Ταλάλ (55΄ Κουϊρουκίδης), Καλλέργης (70΄ Παυλάκης), Τετέι (71΄ Πρίτσας)

Αρης – Λεβαδειακός 1-0

Ο Αρης νίκησε με 1-0 τον Λεβαδειακό στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στη νέα νίκη χάρη στο πέναλτι του Ντάνιελ Μαντσίνι (35’). Οι γηπεδούχοι απείλησαν δις σε ένα τρίλεπτο, αρχικά με το άστοχο σουτ στην κίνηση του Μαντσίνι (20’) κι εν συνεχεία με το πλασέ του Καμάτσο (22’) που μπλόκαρε ο Στογιάνοβιτς. Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 35ο λεπτό. Ο Μπριάν Νταμπό μπήκε στην περιοχή, ο πεσμένος Θέμης Τζημόπουλος σταμάτησε την μπάλα με το χέρι του, με τον Κωνσταντίνο Τσέτσιλα να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι  μετέτρεψε σε γκολ ο Μαντσίνι, για το 1-0, με δυνατή εκτέλεση στο κέντρο της εστίας.