panathinaikos - pas giannena
Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννενα | Eurokinissi
  • Α-
  • Α+

Ο πρωτοπόρος της Super League Παναθηναϊκός τα... χρειάστηκε απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς με γκολ - «θρίλερ» στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφερε να «δραπετεύσει» από τους «Ζωσιμάδες» και να κρατήσει την πρωτιά στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε από το πρώτο ημίχρονο να πιέσει για γκολ, όμως, οι ευκαιρίες που είχε απέναντι στον σκληροτράχηλο ΠΑΣ δε «μεταφράστηκαν» σε γκολ, εντείνοντας το άγχος του στο β' ημίχρονο. Ο ΠΑΣ έκανε δυναμική αρχή στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Παναθηναϊκός είναι αυτός που χαμογέλασε τελευταίος, μετά και το γκολ του Σπόραρ με πέναλτι στο 95ο λεπτό.

«Γλίτωσε» με Μασούρα ο Ολυμπιακός

Ο «αιώνιος αντίπαλος», ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Άρη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και μόνο εύκολη θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η νίκη του στον Πειραιά. Τη λύση στο πρόβλημα του σκοραρίσματος έδωσε ο Γιώργος Μασούρας με κοντινή κεφαλιά στο 46ο λεπτό. Άξιο αναφοράς είναι ότι ο Ολυμπιακός έμεινε στο -3 από τη δεύτερη στη βαθμολογία ΑΕΚ.

«Πάρτι» της ΑΕΚ απέναντι στον Παναιτωλικό στο OPAP Arena

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή σε ακόμα ένα παιχνίδι της στην Opap Arena. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα νίκησε εύκολα τον Παναιτωλικό με 4-1 για την 18η αγωνιστική της Super League και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Τα γκολ για την «Ένωση» σημείωσαν οι Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία, Πινέδα και Άμραμπατ, ενώ το γκολ για τον Παναιτωλικό έβαλε ο Πέδρο.

Μοίρασμα στην Τρίπολη ανάμεσα στον Αστέρα και τον Λεβαδειακό

Ο Αστέρας Τρίπολης κράτησε τελικά το… μηδέν (0-0) στο ματς της 18ης αγωνιστικής της Super League απέναντι στο Λεβαδειακό παρόλο που αγωνίστηκε και με 10 παίχτες. Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Αστέρας Τρίπολης ανέβηκε στην 9η θέση στη Super League με 18 βαθμούς, ενώ αντίθετα ο Λεβαδειακός ανέβηκε στη 12η με 12 πόντους.